ایرانی توانمند
Business is booming.

علاقه‌مند به توسعه همکاری‌های دانشگاهی با ایران هستیم

وزیر اقتصاد ارمنستان ووهان کروبیان : علاقه‌مند به توسعه همکاری‌های دانشگاهی با ایران هستیم

0 161

ووهان کروبیان، وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به روابط گسترده ایران و ارمنستان، گفت: همه همکاری ها اعم از اقتصادی و فناورانه مورد حمایت کشور ارمنستان است. ما علاقه مند به توسعه همکاری های دانشگاهی میان دو کشور هستیم.

بنیاد ملی نخبگان: یک هیات ۵۰ نفره از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایرانی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای دومین بار راهی ارمنستان شدند.

این سفر با هدف توسعه بازار جهانی محصولات و خدمات ایران‌ساخت انجام شد تا شرکت های ایرانی در نشست‌های رودررو با همتایان ارمنی خود فضای کار اشتراکی میان دو کشور را تسهیل کنند. این کار به ورود محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی به بازار اوراسیا نیز کمک می کند.

مهدی الیاسی معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و عباس بدخشان ظهوری سفیر ایران در ارمنستان، شرکت‌ها را همراهی می کنند. در این سفر نمایندگان ایرانی با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو و بر توسعه روابط میان دو کشور تاکید کردند.

ضرورت توسعه همکاری‌های دانشگاهی میان ۲ کشور

ووهان کروبیان، وزیر اقتصاد ارمنستان در دیدار با معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به روابط گسترده ایران و ارمنستان، گفت: همه همکاری ها اعم از اقتصادی و فناورانه مورد حمایت کشور ارمنستان است. ما علاقه مند به توسعه همکاری های دانشگاهی میان دو کشور هستیم.

وی افزود: باید فضا و زیرساختی فراهم کنیم که شرکت های فناور دو کشور را به یکدیگر معرفی کنیم و شورومی برای معرفی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دو طرف ایجاد شود.

به گفته کروبیان، ایجاد پارک فناوری مشترک میان ایران و ارمنستان در محدوده منطقه نخجوان-آرارات یک ایده خوب است و تلاش می کنیم این پارک را طی مدت ۶ ماه راه اندازی و تجهیز کنیم. فعالان حوزه تجهیزات پزشکی و بیمارستانی هم می توانند جزء نخستین گروه های مستقر در این پارک باشند.

وزیر اقتصاد ارمنستان همچنین بیان کرد: می توانیم بسته بندی و صادرات داروهای ایرانی را هم انجام دهیم. اگر دارویی از کشور ایران در ارمنستان ثبت شود به بازار اوراسیا نیز ورود خواهد کرد.

وی ادامه داد: هوشمندسازی و شهر هوشمند یکی دیگر از حوزه هایی است که می توانیم برای توسعه آن با یکدیگر همکاری کنیم. تعداد زیادی از مردم ارمنستان در دیگر کشورها زندگی می کنند که این موضوع فرصت خوبی برای معرفی و ایجاد بازار خارجی محصولات فناورانه ایرانی محسوب می شود.

 

حمایت از استارتاپ‌ها

دیوید ساهاکیان معاون وزیر فناوری های پیشرفته ارمنستان نیز میزبان هیات اعزامی معاونت علمی و فناوری به این کشور بود، وی در این دیدار با اشاره به ارائه خدمات مناسب دولت ارمنستان به استارتاپ‌ها و شرکت های فناورانه، گفت: ما برای آنها برنامه‌های آموزشی کوتاه و بلندمدت در نظر گرفته ایم و کمک های بلاعوض هم به آنها ارائه می کنیم.

وی افزود: یکی از علایق ما توسعه فناوری های حوزه تلکام، ارتباطات و مخابرات، فضا، فناوری های پیشرفته، زیست فناوری، فینتک، اینترنت اشیا و غیره با ایران است. امیدواریم بتوانیم با کمک دو کشور این فناوری‌ها را توسعه دهیم.

توسعه همکاری‌های فناورانه

این نشست ها با دیدار مهدی الیاسی معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاون وزیر زیرساخت ارمنستان ادامه یافت. در این جلسه بر توسعه روابط میان دو کشور در ۳ حوزه راه‌سازی، دفع زباله و پسماند تاکید و آینده و چشم انداز همکاری‌ها میان ایران و ارمنستان خوب ارزیابی شد. همچنین در این نشست توسعه مشترک فناوری‌های حوزه‌های فناورانه آب، انرژی، هوشمندسازی، تجهیزات و زیرساخت های کشاورزی هم مورد تاکید قرار گرفت.

 

استفاده از نوآوری‌های ایرانی برای رفع مشکلات کشورهای همسایه

مهدی الیاسی معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این دیدارها گفت: بر اساس تجربه ایران در همکاری‌های بین‌المللی علم و فناوری به خصوص نقشی که در اقدامات جهانی برای مبارزه با پاندمی کووید-۱۹ داشته‌ایم، می‌توان تصدیق کرد که تبادل باز فناوری‌های پیشرفته در سطح بین‌المللی یک امکان حیاتی را برای تضمین برخورداری و پیشرفت روزافزون ملت‌ها فراهم می‌کند.

وی افزود: کشور من در مصادیق فراوانی تلاش کرده است تا با این نگرش، از قابلیت‌های نوآورانه کسب وکارهای ایرانی برای رفع مسائل کشورهای دیگر استفاده کند.

به گفته الیاسی، استقبال کسب‌وکارهای ایرانی ارمنستاین در این نشست مؤید فرصت‌های مناسب همکاری بین دو کشور است. امیدوارم با توجه به فرصت همسایگی دو کشور و همچنین پیوند فرهنگی و زبانی که میان بخش بزرگی از مردم ایران با مردم کشور ارمنستان برقرار است، مناسبات تجاری از این نوع و همکاری‌های علمی و فناوری میان دو کشور در آینده با رونق بیشتری همراه باشد.

معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان کرد: ایران به پشتوانه بیش از هفت هزار شرکت دانش‌بنیان و خلاق از یک ظرفیت فناورانه گسترده‌ برای ارتقای بهره‌وری صنایع مختلف به کمک فناوری برخوردار است.

وی ادامه داد: کشور ما علاقمند است که در همکاری های بین المللی خود و به طور مخصوص با کشورهای دوست، رویکردی باز نسبت به اشتراک‌گذاری دانش، تخصص فنی و تجارب سیاستی برای توسعه فراگیر کشورهای شریک اتخاذ کند.

الیاسی با اشاره به تجربه ایران در زمینه همکاری های بین المللی در حوزه کرونا، گفت: بر اساس این تجربیات، می‌توان تصدیق کرد که تبادل باز فناوری‌های پیشرفته در سطح بین‌المللی یک امکان حیاتی را برای تضمین برخورداری و پیشرفت روزافزون ملت‌ها فراهم می‌کند.

معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: برای مثال در زمینه چالش جهانی کووید-۱۹، حمایت‌های ایران باعث شد تا شرکت‌های فناوری محور ایرانی، تجهیزات و داروهای مربوط به تشخیص و درمان کووید۱۹ را در سطح استانداردهای بین المللی طراحی و تولید کنند. به نحوی که نه تنها وابستگی کشور به واردات این محصولات قطع شد، بلکه امکان کمک و صادرات به سایر کشورها نیز فراهم شد.

وی همچنین گفت: امیدوارم با تکیه بر قابلیت‌های فناورانه‌ای که در بیشتر شرکت‌های حاضر در این نشست وجود دارد و سابقه مثبت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصاد و تجارت، فرصت‌های مناسبی برای همکاری کسب و کارها و دانشمندان دو کشور فراهم شود.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.