ایرانی توانمند
Business is booming.

تبدیل ایده‌ های نوآورانه به کسب و کار های دانش‌بنیان و خلاق

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در جمع رؤسای پارک‌های علم و فناوری:

3,130

دانشگاه‌ بستری برای تبدیل ایده‌ های نوآورانه به کسب و کارهای دانش‌بنیان و خلاق است

تبدیل ایده‌ های نوآورانه به کسب و کارهای دانش‌بنیان و خلاق ، نشست رؤسای پارک های علم و فناوری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و محمد زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با محور برنامه های اجرایی تحقق شعار امسال برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این نشست، از نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در زیست‌بوم نوآوری و ضرورت پررنگ شدن نقش آن گفت.

ستاری، با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در زیست بوم نوآوری افزود: باید برای دانش‌بنیان‌ها، زیست‌بومی ایجاد شود که به تسهیل تبدیل ایده به کسب و کارهای دانش‌بنیان و خلاق کمک کند. هر چند این اقدام زمان بر است اما باید این موضوع نهادینه شود. قرار نیست دولت مانند پمپ‌های آکواریوم‌ها، به پارک های علم و فناوری غذا و اکسیژن بدهد بلکه این بخش های مختلف این زنجیره در کنار یکدیگر شکل بگیرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به ایجاد زمینه‌ها لازم برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق گفت: جایگاه دانشگاه ها، مراکز نوآوری، کارخانه های نوآوری، بانک ها، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر بخش‌ها باید در این زیست بوم مشخص باشد چراکه پارک های علم و فناوری هم بخشی از زیست بوم نوآوری هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، سال ۱۴۰۱ با عنوان تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین را سال ویژه‌ای برای دانش بنیان ها و پارک های علم و فناوری دانست و گفت: روسای پارک‌های علم و فناوری به دلیل این نگاه ویژه باید ارتباط خود را با استانداری‌ها و نهادهای حاکمیتی افزایش دهند.

وی همچنین درباره نقش پارک های علم و فناوری استانی تاکید کرد: اگر این پارک ها خود را در موقعیتی می بینند که باید استان را آباد کنند، باید به این موضوع توجه داشته باشند که با آباد کردن استان، پارک های علم و فناوری هم آباد می شوند. هدف از توسعه این زیست بوم در استان‌های کشورمان، این است که بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند و ظرفیت‌های نوآورانه به محصول دانش بنیان و خلاق تبدیل شود.

 

نقش آفرینی دولت در توسعه زیرساخت پارک‌های علم و فناوری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش دولت در تسهیل‌گری و ایجاد زیرساخت، ادامه داد: نقش دولت در توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری، زیرساختی و حمایتی بوده و به طور مستقیم نباید وارد پژوهش شود؛ چرا که این موضوع در حیطه بخش خصوصی است و دولت صرفاً باید زمینه‌های لازم را برای فعالیت این بخش فراهم کند.

وی همچنین ابراز کرد: وقتی شتاب دهنده کسب و کار را حمایت می کنیم و ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی را پایین می آوریم، می توانیم کارآفرین را تحویل جامعه بدهیم. سرمایه گذار بخش خصوصی در استان ها باید به جای سرمایه گذاری در بخش سکه و دلار روی پژوهش سرمایه گذاری کند. در پارک ها نسبت سرمایه گذاری خصوصی به دولتی مهم است و می‌باید نسبتی بین هشت تا ۱۰ به یک داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: محصول پارک های علم و فناوری باید حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد.

 

تجاری ‌سازی ایده های نوآورانه هدف پارک های علم و فناوری است

وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز در این نشست، با اشاره به تعامل این وزارتخانه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری گفت: وزارت علوم با سایر بازیگران و ذی‌نفعان نظام علم و فناوری مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال یک تعامل هم‌افزا و تکاملی است و خود را عضوی از یک تیم واحد می داند.

 

وی هدف اساسی فعالیت پارک‌ها را تبدیل ایده‌ نوآورانه به محصول دانست و گفت: نقش پارک‌ها این است که یک ایده و فکر تبدیل به یک محصول تجاری دانش‌بنیان تبدیل و در بازار ارائه شود، همچنین باید به این فکر کنیم که چگونه نظام خلاقیت و نوآوری را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و بحث نوآوری را به دانشجویان آموزش دهیم.

 

زلفی گل با اشاره به پررنگ شدن نقش پارک های علم و فناوری، افزود: هم‌اکنون جایگاه پارک‌های علم و فناوری در جامعه ارتقا یافته است و انتظارات از پارک های علم و فناوری نسبت به گذشته بسیار متفاوت است. برای نمونه ما پارک علم و فناوری پردیس را به عنوان یک پارک نمونه در کشور داریم که افتخار نظام است و سایر پارک‌های علم و فناوری باید از تجربیات این پارک استفاده کنند. در همین راستا بهتر است معاونت علمی و فناوری وزارت، تورهای یک روزه آشنایی با فعالیت این پارک را برای رؤسای دانشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری وزارت علوم برگزار کند.

 

نقش پارک‌های علم و فناوری در دیپلماسی فناورانه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به هم‌افزایی پارک های علم و فناوری با سایر کشورها برای انتقال تجربیات فناورانه گفت: در کنار دیپلماسی علم و فناوری و اندیشیدن به راهکارهای انتقال فناوری از خارج به داخل و همچنین تبادل فناوری با کشورهای دیگر، باید در خصوص استفاده از تجربیات موفق داخل کشور از جمله پارک‌های علم و فناوری موفق مانند پارک علم و فناوری پردیس تبدیل ایده‌ نوآورانه برنامه‌ریزی کنیم.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.