ایرانی توانمند
Business is booming.

عطاری

با پیشرفت علوم پزشکی و دارویی و افزایش سطح تحصیلات و دانش مردم، تعداد کسانی که برای حل مشکلات پزشکی خود به پزشکان مراجعه می کنند بیشتر شده است

0 319

با پیشرفت علوم پزشکی و دارویی و افزایش سطح تحصیلات و دانش مردم، تعداد کسانی که برای حل مشکلات پزشکی خود به پزشکان مراجعه می کنند بیشتر شده است ولی در این بین کسانی هستند که به دنبال درمان‌هایی به دور از داروهای شیمیایی، هستند. عَطّاری‌ها داروخانه‌­هایی هستند که داروشناسی خود را بر پایه انواع روش‌های طب سنتی و اسلامی قرار داده اند و تنها از گیاهان، دانه‌ها و روغن‌های طبیعی برای درمان و تقویت سلامتی استفاده می‌کنند. از آنجا که گیاهان دارویی دارای عطر (بوی) ویژه خود هستند، این داروخانه‌ها به عطّاری شهرت یافته اند.
تاریخچه عطاری در جهان

نخستین نوشته ها و نسخه های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. در این آثار نام گیاهان دارویی مانند درخت میر، کرچک و سیر به وفور به چشم می خورد، هم چنین سایر تمدن ها مانند بابلیان، مادها، آشوریان و طب اسلامی مهد آغاز شروع پیشرفت ها در زمینه علم داروسازی گیاهی است. تریتا به عنوان اولین پزشک و جراح آریایی با گیاهان و خواص آن‌ها آشنایی فراوان داشت. او برای درمان بیماری ها از عصاره های گیاهانی که خودش استخراج می کرد، استفاده می کرد. زرتشت تأکید زیادی بر حفظ و بقای گیاهان داشت. همچنین در تمدن ایران باستان در کتیبه های مربوط به زمان هخامنشیان، از زعفران به عنوان گیاه دارویی با خواص و کاربرد بسیار فراوان یاد شده است. چین و هند هم چون ایران از پیشگامان طب سنتی و داروسازی گیاهی بودند.
ریشه پیدایش عطاری در فرهنگ و تاریخ ایران

ایران یکی از هفت کشور آسیایی است که بیشترین گیاهان دارویی را دارد. در سه دهه اخیر شاهد روند رو به رشد مردم در زمینه استفاده از این داروهای گیاهی و احیای طب سنتی بودیم. قدمت طب سنتی ایرانی ۳ هزار ساله است و در این زمینه دانشمندانی چون زکریای رازی و ابن سینا کتاب هایی نوشته اند. استفاده از گیاهان دارویی یا موادی که منشأ آن‌ها طبیعی و حیوانی است در طب سنتی ایرانی رایج است و سبب شده تا عطاری‌ها به وجود آیند.
درباره عطاری اینترنتی

در سال‌های اخیر گرایش و اطمینان مردم به طب سنتی بیشتر شده است که همین سبب شده شغل عطاری رونق بیشتری پیدا کند. کار عطاری ممکن است در ابتدا تصوری از شغلی قدیمی و گرد و خاک گرفته را برای شما تداعی کند، ولی امروزه بسیاری از خانواده‌ها به سبب مشکلات و عوارض مواد غذایی صنعتی و کارخانه‌ای، به سبک غذایی سالم و سنتی گرایش پیدا کرده اند و به همین علت عطاری‌های آنلاین مدرن در حال گسترش هستند.
درباره عطاری اینترنتی

در این بین عطاری با انواع گیاهان دارویی و درمانی پا به عرصه فروش گذاشته و انواع محصولات گیاهی و ارگانیک را به صورت آنلاین به فروش می رساند. در عطاری قصد داریم تا با ایجاد تنوع بالا از محصولات در پی رفع نیازهای شما برآییم.
چه محصولاتی در عطاری اینترنتی به فروش می رسد؟

انواع گیاهان دارویی
انواع عرقیات گیاهی
انواع روغن‌های گیاهی
انواع دمنوش گیاهی
انواع چای و قهوه
انواع ادویه و چاشنی
انواع میوه‌ها و دانه‌های گیاهی

دانه های گیاهی

دانه های گیاهی جنین گیاهی هستند که سرشار از مواد مغذی است. گیاه زمان زیادی را برای تولید دانه صرف می کنند به همین دلیل دانه های گیاهی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و روغن های ضروری هستند. دانه ها رنگ، شکل و اندازه های متفاوتی دارند. دانه های گیاهی، مغزهای روغنی و حبوبات از جمله مقوی ترین و مغذی ترین مواد غذایی هستند. دانه های گیاهی دارای مقادیر فراوانی کالری هستند. از بسیاری از دانه های گیاهی روغن استخراج می شود، بسیاری از آن‌ها به عنوان ادویه و عرقیجات مصرف می شوند و برخی به عنوان افزودنی غذایی کاربرد دارند. از جمله دانه های گیاهی پر کاربرد می توان به چیا، کتان، خاکشیر، گشنیز، اسپند، شاهدانه، کنجد، سویا، کینوا، تخم کدو، کنجد، آفتابگردان، هسته انگور اشاره کرد.

دمنوش های گیاهی

چه برای گرم شدن در زمستان باشد و چه جهت خنک شدن در تابستان، دمنوش گیاهی (Herbal tea) نوشیدنی خوشمزه‌ای است که در تمام طول سال قابل مصرف می‌باشد. بدون توجه به گرم یا سرد بودن، از مزایای سلامتی دمنوش‌های گیاهی نمی‌توان به آسانی گذشت. کسب آرامش، کاهش درد، بهبود وضعیت دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی، این‌ها تنها بخشی از فواید این نوشیدنی‌های گیاهی هستند. با این حال، مگر می‌توان به راحتی از بو و طعم یک دمنوش تَر و تازه که روان آدمی را از نو زنده می‌کند صرفه نظر کرد؟ جواب همیشه خیر است.

گیاهان دارویی

امروزه بسیاری افراد جهت بهبود و تقویت سلامت جسمی و روحی خود به گیاهان دارویی (Medicinal Plants) روی آورده اند. در حقیقت، در آغاز قرن بیست و یکم، در حدود ۲۵۲ دارو که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان داروهای «اساسی و ضروری» تلقی شده اند منحصراً منشأ گیاهی دارند. داروهای مشهوری مانند کدئین، کوئینین و مورفین همگی از گیاهان مشتق شده اند. در حالی که مطمئناً گیاهان دارویی در زندگی انسآن‌ها حائز اهمیت هستند، می توان سریعاً به درک این موضوع رسید که هنوز قدرت طبیعت در کنار ما است و گزینه های طبیعی برای تکمیل روش های درمانی در دسترس هستند.

 

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.