ایرانی توانمند
Business is booming.

معاملات بورس و متغیرهای چالش‌ساز

پیش بینی بورس / دو سناریو از معاملات بورس و متغیرهای چالش‌ساز

0 49

پیش بینی بورس / دو سناریو از معاملات بورس و متغیرهای چالش‌ساز
اقتصادنیوز: از شنبه بورس بازان احتمالا دو سناریو را در دستورکار قرار میدهند که البته احتمال دخالت متغیرهای دیگر میتواند مسیر ممتد صعودی شدن شاخص را قطع کند. در سناریوی نخست چالش عرضه ها در روز چهارشنبه هفته گذشته که پیکان شاخص را کُند کرده بود، ممکن است دنبال شود. در سناریوی دوم، بورس بازان بدون اهمیت خواندن چالش روز چهارشنبه به بازیابی توان خریداران خواهند پرداخت.

در سناریوی نخست، عرضه ها همچنان پُرزور هستند و در یک سیکل نوسانی نبض بازار را در اختیار می‌گیرند. تغییرات نوسانی بازار در دو ماه گویای همین مسئله است که بازار میتواند همین چرخش را دوباره تجربه کند و این تکرار الگو میتواند فعلا تداوم یابد.

در سناریوی دوم اما سیگنال های مثبت از سمت تقاضا نشان میدهد، اقبال خریداران به بازار دوباره اوج گرفته و به نظر میرسد از این منظر باید منتظر فشار سمت تقاضا نیز بود. البته هر دو سناریوی موجود، ناپایدار است و یک مسیر باثُبات پایدار، نیازمند بازسازی اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران نسبت به بورس است.

در این میان مولفه ها و متغییرهایی نیز هستند که معادلات چیده شده را بر هم زنند. چالش قطعی های مداوم برق و خاموشی ها که روی تولید نهایی صنایع اثر گذاشته میتواند اثر خود را در میان مدت در صورت های مالی شرکت ها نشان بدهد. هر چند که در کوتاه مدت دامنه اثر خاموشی ها و قطعی برق میتواند مسیر متوالی صعودی شدن شاخص را قطع کند. احیای برجام با پیگیری مذاکرات برجام که فعلا در پایان دور ششم و ایستگاه هفتم در حال انتظار است میتواند اهرم بر هم زننده یا بازسازی دهنده در استراتژی معامله گران باشد.

بورس البته نسبت به یک موضوع خوش بین است و آن حمایت های احتمالی دولت ابراهیم رییسی نسبت به بورس است. با توجه به سیاست های تولید یک میلیون مسکن در سال به ادعای رئیس جمهور منتخب در برنامه های دولت جدید و بازسازی اعتماد از دست رفته سهامداران با اهمیت دادن به بازار سرمایه، بازیگران فعلا خوش بینی هستند و باید منتظر سیاست های واقع گرایانه و عملیاتی در چند ماه آینده نسبت به بازار سرمایه بود.

تازه ترین نظرسنجی «اقتصادنیوز» نشان میدهد فعالان و تحلیلگران نیز معاملات روز شنبه را در همان مختصات احتمالی گفته شده برآورده کرده اند. از دید پاسخگویان، باید منتظر ماند که دید آیا سمت تقاضا سهم بیشتری در تعیین مختصات بازار دارد یا عرضه ها دوباره سد راه صعود شاخص میشوند.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.