ایرانی توانمند
Business is booming.

بازار سرمایه محتاطانه‌تر مثبت خواهد بود!

0 51

بازار سرمایه محتاطانه‌تر مثبت خواهد بود!
در هفته‌ای که گذشت بازار سرمایه وضعیت نسبتاً خوبی را پشت سر گذاشت، گویا مردم و سهامداران دست هایشان را از گوش هایشان برداشته و در حال شنیدن خبر‌های مثبت بازار سرمایه هستند دیگر خبری از صف‌های فروش نیست و انگار اعتماد به بازار سرمایه برگشته است حال می‌خواهیم بررسی کنیم این روند مثبت و خوب بازار سرمایه در هفته آتی نیز ادامه دار هست یا خیر. در رابطه با این موضوع به گفتگو با کارشناسان پرداختیم:
انتظارات تورمی و افزایش نقدینگی در هفته آتی باعث رشد بازار خواهند شد

محمدرضا صادقی مقدم کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با پیش بینی بازار سرمایه در هفته آتی بیان کرد: با توجه به افزایش نقدینگی که در چند ماهه اول امسال اتفاق افتاد و آمار‌ها هم حاکی از این قضیه هستند. اضافه شدن نقدینگی و کاهش نرخ بهره و افزایش انتظارات تورمی در بین مردم و جامعه باعث می‌شود بازار سرمایه در هفته آتی نیز وضعیت خوبی را دنبال کند.

وی افزود: ورود پول به بازار سرمایه مخصوصاً از صندوق‌های با درآمد ثابت باعث بهبود روند شاخص دروضعیت بازار سرمایه می‌شود.
صادقی مقدم عنوان کرد: شاخص می‌تواند در هفته پیش رو مانند هفته گذشته وضعیت خوبی را داشته باشد، اگر خبر‌های مثبتی از مذاکرات هسته‌ای به گوش نرسد و مشکل قطعی برق تاثیری منفی بر روی تولید صنایع نداشته باشد.

وی افزود: بنابراین با توجه به ورود نقدینگی می‌توانیم هفته آینده را مثل هفته‌ای که گذشت در نظر بگیریم، بعضی از روز‌ها رشد ملایم‌تر و بعضی از روز‌ها رشد بیشتر را برای بازار متصور می شویم و این رو هم باید در نظر بگیریم که شاخص به سطح مقاومت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی در حال نزدیک شدن است که خود این ماجرا یک بحث روانی را ایجاد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که کدام یک از گروه‌های صنعت در هفته آتی وضعیت بهتری دارند؟ بیان کرد: گروه‌هایی که p/e مناسبی دارند باید مورد توجه قرار بگیرند، فلزات اساسی، معدنی، پالایشی‌ها و مواد غذایی از شرکت‌های خوب هستند و نباید این نکته را فراموش کرد که، بعضی از شرکت‌ها تا آخر تیرماه مجامع خودشان را تشکیل می‌دهند و اگر این شرکت‌ها وضعیت خوبی داشته باشند و سود نقدی خوبی را تقسیم کنند، علاوه بر افزایش قیمت، سهامداران می‌توانند از تقسیم سود نقدی هم سود ببرند.
سهامداران در هفته آتی باید دنبال تک سهم‌هایی با وضعیت مناسب باشند.

بابک سالاروند کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با پیش بینی بازار سرمایه در هفته آتی بیان کرد: پس از سقوط قیمت سهام که در سال گذشته اتفاق افتاد و مدت زمانش نیز طولانی بود، بازار سهام تقریبا متعادل شده است. این به این معنی است که در شرایط و مفروضات فعلی دیگر شاهد افت قیمت به صورت قبل نخواهیم بود. به عبارت دیگر پیش بینی می‌کنیم که بازار سهام در هفته آتی به صورت متعادل ادامه پیدا کند.

سالاروند در رابطه با برجام تشریح کرد: موضوع توافق برجام و مذاکرات طی هفته‌های اخیر کمرنگ‌تر شده است و نرخ ارز نیز در هفته گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرد. با ادامه یافتن وضعیت فعلی و متعادل ماندن شاخص، نمی‌توان گروه یا صنعت خاصی را برای رشد کلی مد نظر داشت. به عبارت دیگر احتمالا در هفته آتی باید دنبال تک سهم‌هایی با وضعیت مناسب بود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: وضعیت بازار سهام ارتباط زیادی با وضعیت سیاسی و مذاکرات پیش رو دارد. برای اینکه پول به سمت بورس بیاید نیاز است تا متغیر‌های کلان تاثیرگذار دارای ابهام زیادی نباشند. در حال حاضر در نرخ ارز و وضعیت سیاسی ابهاماتی وجود دارد که شاید باعث شود سرمایه گذاران بازار سهام کمی با ملاحظه و دقت حرکت کنند؛ بنابراین برای خروج احتمالی پول از سایر بازار‌ها و روانه شدن آن به سمت بازار سهام اندکی زمان لازم است.

سالاروند بیان کرد: به نظر می‌آید شاخص هم وزن روند بهتری نسبت به شاخص کل داشته باشد.

در پایان با دقت در نظر کارشناسان و با نظر به هفته‌ای که گذشت می‌توانیم هفته سبز و صعودی با رشدی ملایم در شاخص کل و هم وزن را برای بازار سرمایه متصور شویم و امیدواریم که این روند مثبت و اعتماد نسبی که به بازار سرمایه برگشته است حفظ شود.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.