ایرانی توانمند
Business is booming.

طرح ایران مهارت چیست؟

آیا می دانید طرح ایران مهارت چیست ؟

0 61

آیا می دانید طرح ایران مهارت چیست ؟

طرح ایران مهارت چه کاربردهایی دارد ؟
این روز ها در مدارس کشور نام طرح ایران مهارت بیش از پیش به گوش می رسد.

شاید برایتان سوال باشد که طرح ایران مهارت چیست؟ یا مهم تر از آن آیا طرح ایران مهارت اجباری است ؟

طی این مقاله قصد داریم به ماهیت این طرح و نحوه اجرای آن در مدارس بپردازیم. در ادامه با بخشنامه ها، شیوه نامه ها، دستور العمل ها و مهم تر از همه شیوه ثبت نام در ایران مهارت آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید.
طرح ایران مهارت چیست؟!

ایران مهارت یک طرح ملی است که به تصویب و تفاهم مشترک بین سازمان فنی و حرفه ای و وزات آموزش و پرورش رسیده است. هدف اولیه از اجرای این طرح، برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه اول در دبیرستان ها و به کمک آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای می باشد.

باید متذکر شده که هدف کلی از اجرای ایران مهارت، ایجاد روحیه کارآفرینی در بین دانش آموزان و شکوفایی استعدادها می باشد.
بخشنامه طرح ایران مهارت

معاون آموزش متوسطه طی مصاحبه ای در خصوص توجه به اجرای طرح “ایران مهارت” در مدارس عنوان کرد:

“بخشنامه ایران مهارت آماده شده و به اکثر استان‌ها ارسال شده است، همچنین دستورالعمل طرح ایران مهارت هم در حال ارسال است”

وی ادامه داد:

“جمعیت هدف این طرح، دوره اول متوسطه بوده و با توجه به پودمان‌ های کار و فناوری و نیاز دانش آموزان، برخی مهارت‌ ها کاربردی بصورت کوتاه مدت به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد”
رشته های طرح ایران مهارت چیست؟!

حدود ۵۰۰ رشته فنی زیر مجموعه طرح ایران مهارت می باشد که دانش آموزان بر اساس نیاز و علاقه مندی خود می بایست یک یا چند مهارت را برگزیده و در طول مدت تحصیل خود در مقطع متوسطه اول در زمان ۴ تا ۴۰ ساعت آن مهارت ها را بیاموزند.

همانطور که گفته شد ایران مهارت طرح مشترک بین وزارت آموزش و پروش و سازمان فنی حرفه ای می باشد که طی آن دانش آموزان با هدف فراگیری مهارت های فنی با مشارکت سازمان فنی حرفه ای و آموزشگاه های آزاد زیر مجموعه این سازمان پوشش داده می شود.
مدت دوره ایران مهارت

مدت زمان دوره ایران مهارت برای هر دانش آموز بین ۲ تا ۲۰ جلسه می باشد. همانطور که پیش تر گفته شد دانش آموزان طبق علاقه خود شرکت در دوره های مختلف را انتخاب می نمایند و با توجه به دوره های مورد نیاز دانش آموزان، امکانات لازم به مدارس ارائه می گردد.
هدف طرح ایران مهارت

هدف از اجرای این طرح تقویت مهارت های فنی دانش آموزان به منظور آمادگی بیشتر برای ورود به بازار کار می باشد، چرا که تنها آموزش آکادمیک جهت اشتغال به کار بصورت حرفه ای کافی نمی باشد.

دانش آموزان طی دوره های ایران مهارت بصورت عملی مهارت های فنی مورد علاقه خود را فرا خواهند گرفت.

این موضوع در توسعه کارآفرینی و ایجاد انگیزه بسیار مؤثر خواهد بود و دانش آموزان را از محفوظات کتاب های درسی خارج می نماید.
مدرک ایران مهارت

این طرح خارج از برنامه درسی مدرسه خواهد بود و همچنین در پایان دوره برای دانش آموزان گواهینامه نیز صارد می گردد که به عنوان اولین رزومه کاری معتبر آنان برای ورود به بازار کار محسوب می گردد.

بخشنامه طرح ایران مهارت برای مدارس دولتی می باشد ولی مدارس غیر دولتی نیز در صورت آمادگی می توانند ۵۰ درصد از ساعات فوق برنامه را به موضوع مهارت‌آموزی اختصاص دهند و در مدارس دولتی هم اجرایی شدن این طرح در ساعات فوق برنامه و پنجشنبه‌ها در نظر گرفته شده است.
هزینه طرح ایران مهارت

مدیر کل دفتر آموزش متوسطه اول درباره تأمین هزینه طرح ایران مهارت اعلام نمود:

“هزینه اجرایی شدن طرح با توجه به هزینه فوق برنامه مدارس بوده البته سعی می‌کنیم از ظرفیت مدارس و سازمان فنی و حرفه‌ای نهایت استفاده را داشته باشیم تا با کمترین میزان هزینه طرح اجرا گردد”
مدارس مجری طرح ایران مهارت

پس از اجرای طرح ایران مهارت در مدارس، علاوه بر اینکه نمره کسب شده در کارنامه منظور می گردد به دانش آموزان گواهی مهارت فنی و حرفه ای نیز ارائه می شود.

در واقع با ایران مهارت علاوه بر افزایش ظرفیت مهارت آموزی، دانش آموزان قبل از ورود به دوره متوسطه دوم حداقل ۱۰۰ ساعت دوره مهارتی آموزش دیده اند.

بخشنامه طرح ایران مهارت برای ۲۰ درصد از مدارس دولتی و ۱۰۰ درصد مدارس غیر دولتی ابلاغ گردیده است. با توجه به این ابلاغیه تمام مدارس مشمول می بایست هر چه سریع تر برای اجرای طرح ایران مهارت اعلام آمادگی نمایند و ۵۰ درصد از ساعات فوق برنامه را به موضوع طرح ایران مهارت اختصاص دهند.

لازم به ذکر است اجرای طرح ایران مهارت در مدارس دولتی نیز در ساعات فوق برنامه در نظر گرفته شده است.
ثبت نام در ایران مهارت

برای ثبت نام در طرح ایران مهارت ابتدا می بایست مدیران مدارس وابسته به اهداف مجموعه و یا علاقه دانش آموزان یکسری دوره از رشته های ایران مهارت را انتخاب کرده و با یکی از آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای برای شیوه برگزاری دوره وارد مذاکره شوند.
ثبت نام دانش آموزان در ایران مهارت

ثبت نام دانش آموزان در ایران مهارت برای دریافت مدرک و گواهی حضور در دوره توسط آموزشگاه انجام می شود.

پس از اتمام دوره با توجه به فرم هایی که در اختیار مدارس قرار داده شده اطلاعات دانش آموزان به کمک آموزشگاه در پروتال سازمان فنی و حرفه ای وارده شده و مدارک کارآموزان صادر می گردد.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.