ایرانی توانمند
Business is booming.

رتبه علمی کشور رشد خوبی داشته است

0 17

دکتر جهانگیری: رتبه علمی کشور رشد خوبی داشته است

 

معاون اول رئیس جمهوری در آیین اختتامیه سومین جشنواره زن و علم، با اشاره اقدامات وسیع و ارزشمندی که در حوزه تولید و توسعه علم صورت گرفته است، تاکید کرد: شاخص‌های مربوط به رتبه علمی کشور رشد خوبی داشته و اقدامات شایسته‌ای در تولید فناوری داشته‌ایم.
با اقدامات شایسته‌ای که در حوزه تولید فناوری صورت گرفته، شاخض‌های مربوط به رتبه علمی کشور رشد خوبی داشته است

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در سومین جشنواره ملی زن و علم، جایزه مریم میرزاخانی، اظهار داشت: همه مردم ایران به شکل مشابه در معرض ویروس کرونا قرار دارند، بنابراین همه افراد براساس اولویت بندی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت شفاف اعلام خواهد کرد به واکسن دسترسی پیدا خواهند کرد.

وی افزود: دولت وظیفه خود می داند که بر موضوع سلامت مردم تمرکزی جدی داشته باشد چرا که سلامت مردم از اصلی ترین اولویت های نظام است و تمام تلاش دولت این است که در کوتاهترین زمان ممکن واکسن مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا که همه کشورها را درگیر کرده است، تامین کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در مسیر مقابله با ویروس کرونا از همه مسیرها و راه های ممکن اقدام شده است، تصریح کرد: یکی از این مسیرها تولید واکسن داخلی است و با توجه به اینکه ممکن است تولید واکسن داخلی چند ماهی طول بکشد، اگر بتوانیم حتی یک روز زودتر واکسن مورد نیاز مردم را از هر جای دنیا که معتبر و موثر باشد تهیه کنیم، لحظه ای درنگ نخواهیم کرد.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: دولت و مجموعه حاکمیتی کشور حتی یک لحظه در تامین واکسن مورد نیاز مردم تعلل نخواهند کرد و اگر کسی در این مسیر تعلل و کوتاهی کند در پیشگاه خدا و ملت ایران مسئول است و باید پاسخگو باشد.

وی افزود: تامین واکسن کرونا مطالبه مردم است و دولت وظیفه خود می داند که منابع مالی مورد نیاز آن را به هر میزان که باشد تامین کند. به مردم اطمینان می دهیم که دولت از تمامی ظرفیت ها برای تامین واکسن کرونا استفاده خواهد کرد

دکتر جهانگیری با اشاره به جلسات متعدد برای تولید و خرید واکسن کرونا، خاطر نشان کرد: تاکنون شخصاً چندین جلسه با وزرای امور خارجه، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس کل بانک مرکزی و معاونین آنها برگزار کرده ام تا چنانچه مانعی بر سر راه تامین واکسن وجود داشته باشد، برطرف کنیم.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: البته که تحریم ها و فشارها در همه زمینه ها و از آن جمله تامین واکسن کرونا مانع ایجاد کرده است اما خوشبختانه توان مدیریتی کشور به گونه ای است که می تواند تحریم ها را بی اثر کند.
وی در ادامه با قدردانی از خدمات ارزشمند پرفسور مرحوم مریم میرزاخانی، گفت: بسیار خوشحالیم که یک دانشمند جوان ایرانی به مدارج بالای علمی در سطح جهان دسترسی پیدا کرد و در حوزه علم ریاضی درخشید به گونه ای که نام او در سطح دنیا مطرح است چرا که در طول دوران عمر کوتاه خود افق های جدیدی را در علم ریاضیات گشود و جامعه جهانی نیز به خاطر قدردانی از خدمات ارزنده ایشان، روز تولد پرفسور میرزاخانی را به عنوان روز زن و ریاضیات نامگذاری کرد.

دکتر جهانگیری افزود: طبیعی است که باید در وطن مرحوم میرزاخانی بیشتر به ایشان ارج گذاشته شود تا برای نخبگان الگوسازی و برای مسئولین جهت دهی شود تا مسئولین کشور به دنبال شناسایی و کشف و پرورش استعدادهای علمی در اقصی نقاط کشور باشند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه معمولاً از قهرمانان ورزشی به شکل شایسته و خوب تقدیر می شود، اظهار داشت: باید از قهرمانان و نخبگان علمی و هنری کشور که کارهایی ماندگار انجام می دهند به شکلی مناسب تقدیر شود چرا که این عزیزان سرمایه هایی هستند که در توسعه پایدار کشور نقش موثر و تعیین کننده دارند.

وی گفت: سرمایه های نمادین همین افرادی هستند که به تنهایی می توانند در توسعه پایدار کشور نقش تعیین کننده ای ایفا کنند که لازم است قدر این سرمایه های نمادین را بدانیم.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه یکی از انتظارات زنان ایرانی و نیز مرحوم مریم میرزاخانی این بود که فرزندان زنان ایرانی حاصل از ازدواج با مردان خارجی بتواند تابعیت ایرانی از طریق مادر را دریافت کنند، گفت: متاسفانه براساس یک قانون قدیمی امکان دریافت تابعیت برای فرزندانی که مادر آنها ایرانی و پدرشان خارجی بود وجود نداشت که خوشبختانه این موضوع در قانون به تصویب رسید و امروز خوشحال هستیم که بیش از ۸۲ هزار فرزند با مادر ایرانی برای دریافت تابعیت ایرانی تقاضا داده اند که تاکنون تعداد ۱۵ هزار از پرونده این افراد تکمیل شده و تعدادی نیز شناسنامه ایرانی دریافت کرده اند.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود از توسعه علم و فناوری به عنوان پیشنیاز و ضرورت اصلی توسعه پایدار کشور نام برد و با اشاره به گزارش های وزارت علوم در هفته پژوهش مبنی بر ارتقا جایگاه و رتبه علمی کشورمان خاطرنشان کرد: خوشبختانه اقدامات شایسته ای در تولید علم و فناوری در کشور انجام شده و شرکت های دانش بنیان در حال تبدیل شدن به مجموعه های بسیار اثرگذار در کشور هستند.

وی افزود: البته همچنان در ابتدای راه هستیم اما جوانان کشور ثابت کرده اند که از ظرفیت بزرگی در بخش علم و فناوری برخوردارهستند و اگر شرایط و فرصت برای آنها مهیا باشد حتماً این ظرفیت ها به صحنه عمل خواهد آمد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا نسل جوان کشور نشان داد قادر است کارهایی بزرگ انجام دهد، افزود: در این میان زنان جایگاه ویژه ای دارند و پیام این جشنواره نیز این است که اگر زنان فرصت و شرایط مناسب پیدا کنند به خوبی می درخشند و قادر هستند تحولات بزرگی را ایجاد کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز زنان در بسیاری از صحنه های مدیریتی نیز حضور دارند، تصریح کرد: حضور زنان در مسئولیت های مدیریتی از رشد قابل توجهی نسبت به سالهای گذشته برخوردار شده است که امیدوارم همه موانع پیش رو برای حضور زنان در تمامی رده های مدیریتی برطرف شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شرایط کشور شرایطی سخت و پیچیده است، اظهار داشت: از یک سو با تحریم های ظالمانه و از سوی دیگر با بیماری کرونا مواجه هستیم و لازم است برای عبور از این شرایط از تمامی ظرفیت ها استفاده کنیم.

دکتر جهانگیری افزود: در بخش تحریم ها مهمترین کار بی اثر کردن فشارها و تحریم های دشمنان است که در این زمینه جامعه علمی نقش بسیار موثری داشته است و توانسته با استفاده از ظرفیت های داخلی، نیازهای کشور را تامین کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه با وجود محدودیت شدید منابع ارزی در کشور، با کمبود کالا مواجه نشده ایم، گفت: یکی از دلایل اینکه در کشور با کمبود کالا مواجه نشده ایم این است که همه فعالان اقتصادی و علمی به صحنه آمدند و کمک کردند.

وی تصریح کرد: در شرایط دشوار پیش رو، یکی از انتظارات از جامعه علمی کشور این است که فرصت های جدیدی خلق کنند و از دل تحریم ها برای کشور فرصت بوجود آورند. لازم است در زمان مناسب صاحب نظران و دانشگاهیان به این موضوع بپردازند که در شرایط تحریم چه فرصت هایی برای کشور ایجاد شده است.

دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: در کنار ایجاد ظرفیت ها و فرصت های جدید، اقدامات زیادی نیز برای دور زدن تحریم ها انجام شده و اجازه نداده ایم که دشمنان به خواسته های خود برسند. آنها صادرات نفت را برای کشور ما ممنوع کردند اما ما همچنان نفت می فروشیم و کشتیرانی ما را تحریم کردند تا کالایی جابجا نشود اما ما مشابه دوران پیش از تحریم ها کالا جابجا کرده و صادرات و واردات داریم.

وی با تاکید بر اینکه از جامعه علمی کشور انتظار داریم که افق های جدیدی به روی مردم باز کنند، گفت: آمریکایی ها سعی دارند مردم ایران را نسبت به آینده کشور مایوس کنند و آینده ای تیره و تار پیش روی جامعه قرار دهند که در این شرایط دانشگاهیان و جامعه علمی نقشی که می توانند ایفا کنند این است که امید، اعتماد، تاب آوری، تدبیر، تحرک، تفاهم و همبستگی را که رمز عبور از شرایط دشوار است، د رجامعه ترویج کنند.

وزیر علوم: ۳۳ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه “سومین جشنواره ملی زن و علم” و یادبود شادروان دکتر مریم میرزاخانی با بیان اینکه علم و فناوری مولد قدرت و اقتدار است، تاکید کرد: زنان کشورمان به عنوان نیمی از جمعیت فعال جامعه، تاثیر مهمی در توسعه پایدار دارند.
جایگاه ویژه بانوان در توسعه پایدار کشور/۳۳ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که ظهر امروز (شنبه) به صورت حضوری و مجازی و با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، دکتر غلامی بابیان اینکه در کشور ما بانوان کشور چه در دوران قبل از اسلام وچه بعد از اسلام به لحاظ باورهای دینی، جایگاه والایی داشته‌اند، اظهار داشت: در کشوری زندگی می‌کنیم که بانوان به لحاظ تاریخی و فرهنگی جایگاه ویژه‌ای داشته و احترام و تکریم بانوان همیشه در اولویت بوده است.

وزیر علوم با بیان اینکه هم اکنون در مقطعی قرار گرفته‌ایم که جهان در عرصه علم و دانش قرار گرفته و علم به معنای دارایی و ایجادکننده اقتدار و توانمندی جوامع محسوب می‌شود، افزود: در این راستا، زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و در عرصه علمی از سهم بالایی برخوردارند، ظرفیت ارزشمندی برای سهیم بودن در به دست آوردن اقتدار کشور هستند.

دکتر غلامی با بیان اینکه بانوان نقش‌های متعددی در خانواده و تربیت فرزند دارند، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از نیمی از دانشجویان را دختران تشکیل می‌دهند که در رشته‌های مختلف مشغول تحصیل هستند. همچنین ۳۳ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را نیز بانوان تشکیل می دهند.

وزیر علوم اضافه کرد: در ۷ سال گذشته تاکنون متوسط جذب اعضای هیئت علمی زن در دانشگاه‌های کشورمان به ۲۹ درصد رسیده که این امر نشان‌دهنده حرکتی رو به رشد برای فعالیت بانوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی است.

وی با بیان اینکه بی‌شک زنان در انجام مسئولیت‌های اجتماعی با دقت و تمرکز بیشتر به ارائه خدمات می‌پردازند، گفت: برگزاری جشنواره ملی زن و علم با نام “جایزه مریم میرزاخانی”، اقدام شایسته‌ای برای شناسایی بیشتر توانمندی‌های بانوان و جلب توجه جوامع بین‌المللی در توفیقات زنان و افتخار در این عرصه است و به ما کمک خواهد کرد تا زنان دانشمند و تأثیرگذار مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

وزیر علوم در پایان تصریح کرد، کشور مملو از مادران، تلاشگران و تأثیرگذاران و بانوان ایثارگر و دختران افتخارآفرین است و تک تک ما برای داشتن چنین اشخاصی افتخار کنیم.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.