ایرانی توانمند
Business is booming.

فرنوش صمدی داور جشنواره فیلم کوتاه پرتغال شد

یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه در اروپاست و برندگانش واجد شرایط شرایط رقابت در جوایز اسکار می‌شوند.

107

Farnoosh Samadi is an Iranian Film director and Screenwriter. her short film “The Silence” was nominated for a Palme d’Or at 2016 Cannes Film Festival

فرنوش صمدی، کارگردان سینمای ایران به عنوان یکی از ۵ داور اصلی بیست و نهمین جشنواره فیلم کوتاه ویلادوکنده‌ در کشور پرتغال انتخاب شد.
بیست و نهمین جشنواره فیلم کوتاه ویلادوکنده‌ از رویدادهای مورد تایید آکادمی اروپا و اسکار، یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه در اروپاست و برندگانش واجد شرایط شرایط رقابت در جوایز اسکار می‌شوند.
این رویداد سینمایی از ۱۶ تا ۲۵ جولای (۲۵ تیر تا ۳ مرداد) در شهر ویلادوکنده‌ی پرتغال برگزار می‌شود و فرنوش صمدی در کنار سینماگرانی از پرتغال، یونان، اسپانیا و ایتالیا به داوری فیلم‌ها بپردازند.
فرنوش صمدی که از پرافتخارترین فیلمسازهای فیلم کوتاه در جهان است، سال گذشته با اولین فیلم بلند خود، «خط فرضی» در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

فرنوش صمدی داور جشنواره فیلم کوتاه پرتغال
فرنوش صمدی داور جشنواره فیلم کوتاه پرتغال

فرنوش صمدی متولد ۱۳۶۲ در اصفهان کارگردان و نویسنده ایرانی ساکن ایتالیا می‌باشد. وی فارغ‌التحصیل آکادمی هنرهای زیبای “رم” است. او در ایران در رشته معماری به تحصیل می‌پرداخت و کار می‌کرد. اما دوستانی داشت که فیلم کوتاه می‌ساختند و کارهای آن‌ها را دنبال می‌کرد. یک شب طرحی به ذهنش می‌رسد و با دوستانش مطرح می‌کند و به دنبال آن چندین کتاب درباره فیلمنامه نویسی خواند و توانست اولین فیلمنامه‌اش را بنویسد و دوستان کارگردانش کمک کردن تا فیلمش را بسازد. آن فیلم را به جشن خانه سینما و چند جشنواره داخلی و خارجی فرستاد. پس از آن تصمیم گرفت که به دنبال رشتۀ سینما برود و ایتالیا را انتخاب کرد که یک تجربه زندگی هم کسب کند. پس از چند ماه یاد گرفتن زبان ایتالیایی به آکادمی هنرهای زیبا در رم رفت. پس از چند ماه برای بهتر شدن زبانش و کسب تجربه در آداب و معاشرت در یک کافه شروع به کار کرد. او کارگردانی را با ساخت فیلم کوتاه آغاز کرد و پس از افتخارآفرینی در جشنواره‌های معتبر در دنیا برای فیلم‌های کوتاهش٬ از سال ۱۳۹۷ به عضویت آکادمی اسکار درآمد. فرنوش صمدی در سال ۱۳۹۸ اولین فیلم بلند خود بنام «خط فرضی» را در ایران کارگردانی کرد. وی در رابطه با انتخاب پژمان جمشیدی برای بازی در یک نقش متفاوت عنوان داشت: “در مورد پژمان جمشیدی هم اول آدم‌ها گارد داشتند که چرا او را می‌خواهی بیاوری. من فیلم را با بازیگرانی از نسل‌های مختلف می‌چیدم: حسن پورشیرازی و آزیتا حاجیان از سینمای قدیم، سحر دولتشاهی از سینمای جدیدتر و صدف عسگری و امیررضا رنج‌باران از نسلی حتی جدیدتر. پژمان جمشیدی هم برای من کارگردان خیلی جذاب بود که چگونه این تصور که او فقط نقش‌های کمدی بازی می‌کند را بشکنم.” از میان کارهای او به عنوان کارگردان می‌توان به فیلم‌های کوتاه «نقش» ٬ «سکوت» ٬ «نگاه» و «قانون ۱۸۰ درجه» اشاره کرد. فیلم کوتاه «نقش» به بخش مسابقه فیلم کوتاه پنجاه و پنجمین دوره جشنواره فیلم شیکاگو راه یافت. این فیلم کوتاه همچنین در جشنواره‌های Mediterraneo Festival Corto ایتالیا، FICBUEU اسپانیا، DC Shorts Film Festival آمریکا، Helsinki International Film Festival فنلاند، Corti In Cortile, Il Cinema In Breve ایتالیا و Hell’s Half Mile آمریکا حضور داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.