ایرانی توانمند
Business is booming.

توضیح ایران خودرو در مورد یک گزارش

0 167

در پی انتشار گزارشی با عنوان “خرداد ماه معجزه ای در ایران خودرو رخ داده است؟” روابط عمومی شرکت ایران خودرو توضیحاتی ارائه کرد.

ایسنا : در متن نامه ایران خودرو آمده است: به استحضار می رساند بخشی از اطلاعات و تحلیل های منتشر شده در خبر فوق ناصحیح است. آمار تولید ایران خودرو در هر ماه به‌طور رسمی به سازمان‌های نظارتی، وزارت صمت و سازمان بورس ارایه می شود که برای بازه زمانی ادعا شده در مطلب درج شده در ایسنا به شرح زیر است:

۱ – در سه ماهه ابتدایی امسال ۱۱۰،۵۲۹ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱.۲ درصدی داشته است.

نمودار تولید سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ در هر ماه به ترتیب زیر است:

در دوماه ابتدایی امسال مجموع تولید انجام شده نسبت به سال ۱۳۹۹ تعداد ۱.۲۵۹ دستگاه، معادل ۱.۸ درصد کاهش داشته است، این موضوع ناشی از کمتر بودن روزهای کاری اردیبهشت سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل و تقارن با ماه مبارک رمضان و لیالی قدر بوده است.

لازم به توضیح است، تعداد ۱۲۰۰ دستگاه برای ایران خودرو با تیراژ تولید روزانه ۲۲۰۰ دستگاه تعداد اندکی به شمار می آید که این تعداد در خرداد ماه جبران شده است.

۲- همان‌طور که در خبر ایسنا ذکر شده، تعداد خودروی تحویلی در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۹،۵۳۱ دستگاه بوده که رشد ۱۷ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. این میزان رشد معادل ظرفیت یک هفته کاری ایران خودرو و ناشی از فعالیت تجاری سازی و تحویل خودرو در تعطیلات عید نوروز و سایر تعطیلات رسمی جهت ایفای به موقع تعهد مشتریان است.

خاطرنشان می کند، ایران خودرو در ارایه اطلاعات صحیح و به موقع به تمامی نهادهای مرتبط پیش قدم است و علی رغم تمامی مشکلات موجود، همواره در تلاش است تا با حداکثر امکانات و ظرفیت نسبت به انجام به موقع تعهدات خود اقدام کند.

توضیح ایسنا:

در حالی ایران‌خودرو مدعی است که بخشی از آمار و اطلاعات ایسنا در اعلام تعداد خودروهای تولیدی طی دو ماهه نخست سال جاری ناصحیح است که آمار ارائه شده توسط این خبرگزاری، از سایت کدال (سازمان جامع اطلاع‌رسانی ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار) استخراج شده و با آمار ارائه شده مطابقت دارد.

ضمن اینکه ایران‌خودرو در جوابیه خود نیز همچون گزارش روز چهارشنبه، بازهم به افزایش تیراژ خودروها در مدت سه ماهه اشاره کرده و ایسنا نیز این موضوع را طرح کرده‌ که ایران‌خودرو در ماه خرداد تیراژ تولید را نسبت به ماه‌های فروردین و اردیبهشت بالا برده و معجزه کرده است؟ که در جوابیه این گروه خودروسازی، بر این موضوع صحه گذاشته و تاکید شده که در دو ماهه نخست امسال نسبت به دو ماهه سال گذشته مجموع تولیدات کمتر بوده و علت آن تعداد روزهای کمتر کاری در اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال گذشته و تقارن با ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر اعلام شده؛ لذا خود ایران‌خودرو نیز به کاهش میزان تولید در دو ماه نخست اذعان دارد.

براین اساس تاکید می‌شود آمار گزارش ایسنا مطابق آمار ارائه شده در سایت کدال بوده و ایران‌خودرو هم بر کاهش تولید دوماهه با دلایل اعلام شده صحه گذاشته است و اشاره می‌کند که در سومین ماه سال (خرداد) این کاهش تولید را جبران کرده و توانسته مجموع تولید را بالا ببرد؛ لذا همین “جبران کردیم” می‌تواند تعبیر واژه معجزه در گزارش ایسنا باشد.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.