ایرانی توانمند
Business is booming.

سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی

در نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌ها بیان شد؛

1,019

سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه این سازمان با جدیت پیگیر درخواست‌های دانشگاه‌ها برای فراهم کردن شرایط مالی دانشگاه‌ها به منظور از سرگیری آموزش حضوری است، گفت: سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه وزارت علوم و دانشگاهیان بهترین مشاوران مجلس شورای اسلامی هستند، خواهان تشکیل کارگروه علمی و مشورتی به منظور اصلاح ساختار بودجه در وزارت علوم شد.

اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های معین کشور که یکی از دستورات جلسه، بررسی وضعیت بودجه دانشگاه‌ها و میزان تخصیص اعتبارات بود؛

دکتر علی خطیبی، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، با اشاره به کاهش درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و همچنین افزایش هزینه‌های جاری آنان، افزایش اعتبارات و تخصیص به موقع آن را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ردیف بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها طی سال‌های اخیر روند کاهشی داشته است و انتظار داریم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در این راستا به آموزش عالی کشور نگاه ویژه داشته باشند تا رشد بودجه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی متناسب با تورم حاکم در کشور باشد.

وی با اشاره به رویکرد وزارت علوم در دوره مدیریت جدید مبنی بر حل مسائل و مشکلات مالی دانشگاه‌ها، به ضرورت بهره‌مندی از تجربیات رؤسای دانشگاه‌ها و توجه به اقتصاد نوین آموزش عالی و همچنین توانمندسازی دانشگاه‌ها در استقلال مالی تاکید کرد.

دکتر خطیبی افزود: با کسری بودجه و کاهش اعتبارات، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، مشکلات فراوانی در آماده‌سازی خوابگاه‌ها و سالن‌های غذاخوری و تجهیز یا تعمیر آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها برای حضور دانشجویان دارند که البته امیدواریم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با توجه به نیازسنجی‌هایی که از سیستم آموزش عالی صورت گرفته، شاهد حل مشکلات عدیده دانشگاه‌ها باشیم.

دکتر خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ساختار بودجه از لحاظ ضرورت افزایش درآمدهای پایدار و کاهش هزینه‌های جاری نیاز به اصلاح دارد و بهترین بستر بررسی این اصلاح استفاده از محققان دانشگاهی است.

وی افزود: راهکارهای مختلفی برای افزایش درآمدهای پایدار مانند ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید وجود دارد ولی بررسی ابعاد مختلف آن نیاز به بحث و تبادل نظر کارشناسان و محققان دارد و بهترین ظرفیت نخبگانی را در این زمینه وزارت علوم دارد.

دکتر حسن میرزا بزرگ رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه نیزبا بیان اینکه این سازمان با جدیت پیگیر درخواست‌های دانشگاه‌ها برای فراهم کردن شرایط مالی دانشگاه‌ها برای از سرگیری آموزش حضوری است، گفت: سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است.

وی افزود: با پیگیری‌های وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه ۳۶۰ میلیارد تومان از بودجه تجهیزات و عمرانی دانشگاه‌ها به مرحله پرداخت رسید و تلاش‌ها برای تخصیص اعتبار ریالی مابقی بودجه مصوب مجلس ادامه دارد.

میرزابزرگ با اشاره به افزایش هزینه‌های دانشگاه‌ها در بخش تغذیه دانشجویان گفت: برای پرداخت ماهیانه اعتبار تغذیه به دانشگاه‌ها بر اساس هزینه‌های موجود به توافق رسیدیم.

رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد از مشکلات دانشگاه‌ها برای تأمین افزایش حقوق ناشی از همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی و افزایش حقوق کارکنان مطلع هستیم و با وزیر علوم برای حل این مشکلات جلسات مستمر داریم.

وی اظهار داشت: با شناخت کافی و اطلاعات و آماری که از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داشتیم، اعتبار مورد نیاز آموزش عالی را تخمین و به دولت اعلام کردیم و با تصویب آن بسیاری از مشکلات در سال آینده حل خواهد شد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.