ایرانی توانمند
Business is booming.

بیش از ۲۴۰۰ نخبه ایرانی از خارج جذب شدند

دکتر ستاری:

2

شناسایی نخبگان خارج از کشور، راه‌اندازی کانون‌های فارغ‌التحصیلان خارجی در ایران و توانمندسازی فارغ‌التحصیلان خارج از کشور در ایران از جمله اهداف مشترک این تفاهم نامه است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این مراسم، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه ایرانیان خارج از کشور انجام داده است. آمریکای شمالی، اروپا و شرق آسیا کشورهای مورد توجه ما است تا اقداماتمان را در این زمینه گسترش دهیم. در توافقات انجام گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح فارغ‌التحصیلان ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان تحت پوشش قرار گرفته‌اند.
ستاری ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور جذب شده‌اند. حدود ۳۰ درصد از این افراد در هیئت علمی دانشگاه‌ها فعال هستند و بخش عمده‌ای یا استارتاپ‌های خود را تاسیس کرده‌اند یا در یکی از شرکت‎های دانش‌بنیان و خلاق مشغول فعالیت هستند.
رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، در ادامه افزود: باید تسهیلات بیشتری برای دادن تابعیت به نخبگان خارجی ایجاد شود. برای نمونه ما یک متخصص مغز و اعصاب افغانستانی داریم که قبلاً برای تمدید اقامتش باید همچون کارگران در صف‌های طولانی می ایستاد.
ستاری همچنین بیان کرد: علاوه بر تسهیل در اقامت موفق به کسب تابعیت ایرانی برای برخی از نخبگان خارجی از عراق، افغانستان، سوریه، اسپانیا و دیگر کشورها شدیم. در سال قبل نیز بورسی به ۱۰۰ نفر اول کنکور افغانستان ارائه شد که به شکل جالبی ۷۰ نفر اول آنها به ایران آمدند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان درباره اهمیت منابع انسانی گفت: پتانسیل‌های بسیاری خوبی برای همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری وجود دارد و باید هر چه بیشتر این توانمندی‌ها را در راستای خدمت به نخبگان به کار برد.
حمایت از ۱۰ هزار ایرانی خارج از کشور
همچنین مهدی قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در این رویداد گفت: ما از حدود ۵ سال قبل در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برنامه‌ای جدیدی را آغاز کردیم که بر اساس یک پلتفرم ایرانیان خارج از کشور با پژوهشگاه‌ها و مراکز دانشگاهی داخل کشور ارتباط برقرار می‌کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در حدود ۱۰ هزار نفر از ایرانیان خارج از کشور از این برنامه استفاده کرده‌اند. این حجم استقبال علیرغم شروط متعدد علمی است که در این برنامه تعیین شده است. برای مثال ایرانیان استفاده کننده از این پلتفرم حتماً باید از یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا فارغ‌التحصیل شده باشند.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری در ادامه افزود: در راستای استفاده از ظرفیت نخبگانی ایرانیان خارج از کشور، استفاده از آنان برای توسعه صادرات محصولات فناورانه در دستور کار قرار گرفت. در این بین دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ظرفیت بسیار خوبی دارد که می‌توان از آن بهره برد.
به گفته وی، با توجه به این امر که متولی دبیرخانه شورای عالی راهبردی دانشجویان ایرانی خارج از کشور، دفتر مقام معظم رهبری در خارج از کشور است، می‌توان از مسیر توسعه همکاری‌های دوجانبه، ارتباط مستحکم‌تری میان ایرانیان خارج از کشور و مراکز دانش‌بنیان داخلی ایجاد کرد.

منبع:مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.