Business is booming.

ضرورت ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در پژوهش

سورنا ستاری تأکید کرد:

110

مهر :آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی صبح امروز با حضور وزیر علوم به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

سورنا ستاری با اشاره به برگزاری جشنواره فارابی گفت: طی هفت الی هشت سال گذشته یک اتفاق بزرگ افتاد؛ چیزی که اسم آن را اکوسیستمِ نوآوری یا زیست بوم نوآوری در کشور می‌گذاریم و به مدل بسیار موفقی برای بحث‌های تجاری سازی در حوزه فناوری رسیده‌ایم.
وی ادامه داد: این زیست بوم از دانشگاه‌ها، مراکز نوآوری، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری آغاز می‌شود. همچنین یک ساختار مالی و انواع صندوق‌های پژوهش و فناوری کنار این زیست بوم فعالیت می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: زمینه‌ای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در دانش فراهم شده است، برای حل مشکلات مردم به محصول نیاز داریم و محصول، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش پژوهش است؛ بخشی که همیشه از آن غافل بودیم. تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری نکند، محصولی به مردم تحویل داده نمی‌شود.

- Advertisement -

وی ادامه داد: تلاش زیست بوم بر این است که بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند که نتیجه آن راه اندازی بیش از هفت هزار شرکت دانش بنیان و خلاق است. همچنین شرکت‌های خلاقِ ویژه علوم انسانی شروع به کار کرده‌اند.

ستاری ادامه داد: روح علوم انسانی چیزی است که در همه بخش‌های صنعتی و جامعه باید به وضوح ببینیم و فکر می‌کنیم مدل‌های موفقی را توسعه داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: گرچه در علوم انسانی دیر شروع کردیم و دلیل هم این بود که در حوزه‌های دیگر، ورود به تکنولوژی و به محصول رسیدن راحت تر بود. از سال گذشته خانه‌های خلاق در بافت‌های فرسوده و خانه‌های قدیمی راه اندازی شد. بیش از ۳۰ خانه خلاق در حال راه اندازی و بیش از ۱۶ خانه ایجاد شده است. در این خانه‌ها جوانان تحصیل کرده در حوزه علوم انسانی، ایده‌های خود را تجاری می‌کنند.

معاون رئیس جمهوری افزود: بیش از هزار و ۵۰۰ شرکت خلاق داریم، که این بخش با کمک استادان می‌تواند توسعه قابل توجهی پیدا کند.

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.