ایرانی توانمند
Business is booming.

اپلیکیشنی برای امانت آنلاین کتاب های الکترونیکی

بررسی کتاپ

1,039

این روزها فروشگاه های آنلاین کتاب گزینه ای به غیر از خرید محصول پیش پای کاربر نمی گذارند. این یعنی برای خواندن حتی یک پاراگراف از کتابی خاص، ناچار به پرداخت هزینه کامل برای خرید آن هستید و در غیر این صورت باید قید این کار را بزنید.

اما خوشبختانه سرویس هایی هم هستند که می توانند کتاب ها را مثل یک کتابخانه واقعی به شما «امانت» بدهند. کتاپ (Ketapp) نخستین فروشگاه کتاب و اپلیکیشن کتابخوانی است که با هدف امانت آنلاین کتاب های الکترونیکی به پلتفرم اندروید پا گذاشته که در ادامه مطلب به بررسی قابلیت های آن می پردازیم.

مثل تمام اپلیکیشن های کتابخوان، کتاپ هم بستری فراهم کرده که بتوانید کتاب هایی با فرمت epub را در آن بخوانید؛ این یعنی بر خلاف فرمت PDF می توانید به غیر از ورق زدن و خواندن، به امکانات بیشتری مثل علامت گذاری و اعمال تغییرات در متن هم دسترسی داشته باشید.

اگر چه آرشیو فعلی کتاپ خیلی کامل نیست، اما کتاب های جذاب و ارزشمندی در آن پیدا می کنید.

کتاپ امکاناتی مثل خط کشیدن زیر پاراگراف ها، ذخیره بخش هایی از کتاب در علاقه مندی ها، نشانه گذاری صفحات و حتی جستجوی در گوگل را در اختیارتان قرار داده که موقع مطالعه صرفا یک خواننده محض نباشید. برای مطالعه در شب هم گزینه ای برای کم کردن نور نمایشگر در اختیار دارید، ضمن این که به یک حالت شب اختصاصی برای مطالعه هم دسترسی خواهید داشت که از تنظیمات بخش مطالعه فعال می شود.

با توجه به پشتیبانی از فرمت epub، کتاپ به شما اجازه داده که فونت و رنگ پس زمینه کتاب ها را هم تغییر بدهید. ضمنا برای آنکه هنگام مطالعه خیلی به چشمان تان فشار نیاید، به غیر از حالت شب یک حالت محافظ چشم هم در نظر گرفته شده که می تواند پس از مدتی معین بابت استراحت دادن به چشم ها به شما هشدار بدهد.

امکان نشان گذاری، جستجو و به اشتراک گذاشتن کتاب ها هم قابلیت های خوبی هستند که کتابخوان کتاپ در اختیارتان قرار داده تا در مجموع تجربه ای خوب و لذت بخش از مطالعه کتاب های الکترونیکی داشته باشید.

ورق زدن اتوماتیک، تغییر فونت و پس زمینه و حالت محافظ چشم جزو مزایای مهم استفاده از کتابخوان کتاپ به شمار می آیند.

با این وجود، کتاپ اگر چه رابط کاربری زیبا و استانداردی دارد اما راهنمایی خوبی برای کار در آن انجام نمی گیرد. این نبود راهنمایی هم باعث شده که کار با اپ برای کسی که تازه به نصب آن اقدام کرده اندکی گنگ و گمراه کننده باشد.

به عنوان مثال هیچ توضیحی در مورد استفاده از امکانات اپلیکیشن را در محیط کتاپ نمی بینید و تمام کارها را باید با آزمون و خطا پیش ببرید. با این اوصاف، شاید بهتر باشد که توسعه دهندگان در نسخه های بعدی یک آموزش تصویری کامل را هم برای استفاده از امکانات خوب این کتابخوان در نظر بگیرند.

اما فارغ از این موضوع، باید بگوییم که کتاپ به عنوان سرویسی نوپا مجموعه مفید و ارزشمندی از انواع کتاب (رمان، روانشناسی، اقتصاد، کامپیوتر و …) را در خود گردآوری کرده که به سادگی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. بعد از دانلود هر کتاب هم می توانید زیر صفحه مربوط به آن نظر گذاشته و با بقیه کاربران در مورد آن بحث و گفتگو به راه بیندازید.

امکان علامت گذاری و ذخیره قسمت هایی از کتاب و جستجوی کلمات در گوگل جزو امکانات مفید اپلیکیشن کتاپ هستند.

اگر چه با توجه به نوپا بودن سرویس تعداد این کتاب ها خیلی زیاد نیست و بعضی دسته بندی ها هنوز کامل نشده، اما امکان به امانت گرفتن آن ها را باید جزو خصوصیات مثبت کتاپ به شمار بیاوریم. کتاپ امکانی برایتان فراهم کرده که با پرداخت روزی ۳۰۰ تومان (از طریق شارژ ایرانسل) به آرشیو تمام کتاب هایش دسترسی پیدا کنید.

در واقع هیچ کدام از کتاب های این اپلیکیشن پولی نیستند، بلکه در صورت پرداخت اشتراک روزانه ۳۰۰ تومانی همگی آزاد شده و یک روز کامل می توانید آن ها را امانت بگیرید که این از مزایای اپلیکیشن در برابر سایر رقبا به شمار می آید. البته در شرایط فعلی که آرشیو کتاب های اپ چندان غنی نیست، این خصوصیت فرصت زیادی برای خودنمایی ندارد.

اما شکی نیست که رفته رفته و با اضافه شدن کتاب های بیشتر این موضوع می تواند به برگ برنده کتاپ در بازار فروشگاه های آنلاین کتاب تبدیل شود.

کتاپ می تواند از طریق وای فای، کتاب های epub را مستقیما از کامپیوتر در آرشیو خود بارگذاری کند. روی این کتاب ها می توانید در صفحه دلخواه یادداشت هم بگذارید.

گفتیم که کتاپ می تواند حق اشتراک را مستقیما از طریق شارژ ایرانسل از شما دریافت کند. در این حالت با قبول پرداخت هزینه ۳۰۰ تومانی، این موضوع با پیامک به شما اطلاع رسانی می شود و هر لحظه هم که بخواهید می توانید اشتراک تان در اپلیکیشن را به صورت پیامکی لغو کنید.

با این اوصاف، شاید بهتر بود که توسعه دهندگان امکان لغو اشتراک را از حالت پیامکی به یک قابلیت درون برنامه ای تبدیل می کردند تا کاربر برای کار به این سادگی ناچار به خروج از اپلیکیشن نباشد. اما با چشم پوشی از این مشکل می توان گفت که همین شیوه دریافت حق اشتراک با اندکی بهینه سازی، برای افرادی که خیلی کتابخوان نیستند و از اپلیکیشن استفاده موقتی دارند می تواند بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از مراجعه به سرویس های دیگر ظاهر شود.

برای جمع بندی صحبت ها باید بگوییم که رویکرد خلاقانه «امانت دهی کتاب» یکی از دلایلی است که می تواند شما را به استفاده از این اپلیکیشن تشویق کند. به جز این، امکانات خوبی مثل تغییر رنگ پس زمینه، بزرگ و کوچک کردن فونت و البته حالت ورق زدن خودکار هم دلایل دیگری هستند که بتوانید به غیر از امانت گرفتن کتاب، روی کتاپ به عنوان یک اپلیکیشن کتاب خوان کاربردی هم حساب باز کنید.

البته امیدواریم که توسعه دهندگان کتاپ در نسخه های بعدی نسبت به افزودن بخش راهنما به اپ و تکمیل آرشیو کتاب ها بی توجه نباشند. فکر می کنیم در این شرایط گزینه خوب امانت کتاب بتواند خود را بهتر به نمایش گذاشته و به یک مزیت رقابتی مهم برای این اپلیکیشن تبدیل گردد.

کتابخوان کتاپ را می توانید همین حالا از مارکت چارخونه برای اندروید دانلود کنید. ضمنا طبق اعلام توسعه دهنده، نسخه iOS اپلیکیشن هم در دستور کار قرار دارد و طی ماه های آینده برای کاربران آیفون و آیپد منتشر می شود.

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.