Business is booming.

چرا برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید ۲۰ ثانیه دست ها را بشوییم؟

قوانین فیزیک

0

دستورالعمل‌های بهداشتی منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در دوران کرونا نشان داد شستن حداقل بیست ثانیه دست با آب و صابون برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا ضرورریست؛ ولی چرا ۲۰ ثانیه؟ قوانین فیزیک دلیل این آن را توضیح می‌دهند.

پایگاه خبری ساینس :  محققان برای بررسی این توصیه، از یک مدل ریاضی استفاده کردند تا ببینند مکانیک کلیدی برای حذف انواع میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از سطح دستان چیست.

در این مدل از سطوح مواج برای شبیه‌سازی سطح دست استفاده شده؛ چراکه سطح دست در مقیاس کوچک فضایی کاملا ناهموار و دارای قله و دره است.

- Advertisement -

این مدل دوبعدی است و در آن از دو سطح مواج استفاده شده که از روی هم عبور می‌کنند و یک لایه نازک شبیه فیلم از جنس مایع بین آنان وجود دارد.

بر اساس این مدل، ذرات بیماری‌زا یا همان ویروس‌ها در ناهمواری‌های میکروسکوپی سطح دست به دام می‌افتند و ‌جریان آب باید به اندازه‌ای باشد که توانایی خارج‌کردن این ذرات از سطح دست را داشته باشد.

قدرت جریان آب به سرعت حرکت دستان بستگی دارد و هرچه دستان با سرعت بالاتری رویهم حرکت کنند، جریان آب شدیدتر و قوی‌تر است.

اگر دستان را به هنگام شستشو به آرامی رویهم قرار دهیم، جریان آب قدرت کافی برای حذف ویروس را ندارد.

ادامه مطالعه نشان می‌دهد برای حذف میکروب‌ها، حداقل ۲۰ ثانیه زمان لازم است تا جریان آب به قدرت لازم برسد.

در این مدل فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیکی که هنگام استفاده از مواد شوینده صورت می‌گیرد، محاسبه نشده است؛ بنابراین برای اطمینان از حذف آلودگی باید حداقل ۲۰ ثانیه دستان به سرعت رویهم به همراه آب حرکت کنند.

تحقیقات گوناگونی در سراسر جهان برای پیشگیری از ویروس کرونا صورت گرفته که بودجه‌های هنگفتی را به خود اختصاص داده‌اند و همه به نتایج مشابهی رسیده‌اند؛ هیچ راهی برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ جز شستن مرتب دستان با آب و صابون، رعایت فاصله حداقل دو متر با افراد، استفاده از ماست و اجتناب از شرکت در دورهمی های دوستانه و خانوادگی وجود ندارد.

نتایج این مطالعه در نشریه Physics of Fluids منتشر شده است.

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.