Business is booming.

۶ راه موثر خانگی برای درمان کبودی بدن

0 2

۶ راه موثر خانگی برای درمان کبودی بدن

همه‌ی ما کبودی پوست را تجربه کرده‌ایم، اما تا به حال فکر کرده‌اید که چرا پوستمان بعد از برخی آسیب‌ها تغییر رنگ می‌دهد؟ برای درمان کبودی بدن پوستتان از چه روشهای استفاده کرده‌اید؟

کبودی یک ضایعه‌ی پوستی شایع است. در این ضایعه، عروق خونی آسیب می‌بینند. در پی آن، خون از رگ‌ها خارج و در نزدیکی سطح پوست جمع می‌شود. در نتیجه، لکه‌های آبی یا سیاه رنگی روی پوستتان ایجاد می‌شود.

- Advertisement -

شاید برای شما هم پیش آمده باشد، بدون آنکه برخوردی با اجسام یا چیزهای دیگر داشته باشید، ناگهان کبودی بزرگ یا کوچکی روی قسمتی از بدن‌تان پدیدار شود. علت کبودی‌ بدن بصورت ناگهانی چیست؟ چرا بعضی بدن ها به‌راحتی کبود می‌شوند؟ در مقاله علت کبودی بدن به طور ناگهانی چیست؟ به این موضوع می‌پردازیم.

در این مقاله دلایل و علائم کبودی پوست را بیان کرده‌ایم. همچنین، چند درمان خانگی برای کبودی پوست به شما پیشنهاد داده‌ایم. پس، حتماً مقاله‌ی زیر را بخوانید تا با کبودی‌های خطرناک نیز آشنا شوید.
دلایل ایجاد کبودی

معمولاً وقتی با شیئی برخورد می‌کنید یا ضربه‌ای به بدنتان وارد می‌شود، پوستتان کبود می‌شود.

کبودی‌ها ممکن است در افرادی که تمرینات شدید بدنی دارند (مانند ورزشکاران و وزنه برداران) ایجاد شوند. علت این کبودی‌ها، پارگی میکروسکوپی رگ‌های خونی موجود در زیر سطح پوست است.
کبودی‌هایی که به سادگی یا بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد می‌شوند، ممکن است نشان دهنده‌ی یک نوع اختلال خونریزی باشند، به ویژه اگر کبودی با خونریزی بینی یا لثه همراه باشد.
در بیشتر موارد، کبودی‌های بی‌دلیل که مثلاً روی سینه، ران یا قسمت‌های دیگر بدن خود می‌بینید، در حقیقت، به علت برخورد با تختخواب یا یک شیء دیگر ایجاد شده و معمولاً ناشی از یک جراحت فراموش شده است.
پوست افراد مسن، معمولاً نازک است و به همین دلیل، بیشتر در معرض کبودی است. در این افراد، بافتی که رگ‌های خونی زیر سطح پوست را حمایت می‌کند، ضعیف‌تر است.
کبودی پوست در افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند نیز، شایع‌تر است.

علائم کبودی

در ابتدا، کبودی ممکن است قرمز رنگ باشد. پس از چند ساعت، رنگ آن به آبی یا بنفش تیره تغییر می‌کند و با گذشت چند روز کبودی بهبود می‌یابد و رنگ آن زرد یا سبز می‌شود.
ناحیه‌ی کبودی معمولاً طی چند روز اول حساس و گاهی دردناک است، اما با محو شدن رنگ ناحیه‌ی کبودی، معمولاً درد آن نیز از بین می‌رود.
معمولاً پوست ناحیه‌ای که کبود شده است، آسیب نمی‌بیند، به همین دلیل، خطر عفونت در آن ناحیه وجود ندارد.

چه‌وقت باید برای درمان کبودی بدن فکر مراقبت‌های پزشکی باشیم؟

اگر کبودی با ورم و درد زیاد همراه باشد، به ویژه اگر به دلیل شرایط خاص پزشکی، داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید.
چنانچه کبودی به سادگی یا بدون هیچ دلیل مشخصی بروز کند.
اگر کبودی دردناک است و زیر ناخن دست یا پا ایجاد شده است.
اگر پس از گذشت دو هفته، کبودی بهتر نشده یا پس از گذشت سه یا چهار هفته، به طور کامل از بین نرفته است.
اگر احتمال می‌دهید کبودی به دلیل شکستگی استخوان باشد، حتماً به بیمارستان مراجعه کنید.
ایجاد کبودی در سر یا چشم‌ها، نگران کننده است.
اگر قسمتی از سر دچار کبودی شود، اما شخص بتواند آنچه اتفاق افتاده را به یاد بیاورد، احتمالاً آسیب جدی به سر او وارد نیامده است. به عبارت دیگر، اگر شخص حادثه‌های را که برایش افتاده به خاطر نمی‌آورد. احتمال ضربه‌ی مغزی وجود دارد و باید به سرعت او را به نزدیک‌ترین بیمارستان منتقل کنید.
چنانچه کبودی درست بالای چشم رخ دهد، می‌توان انتظار داشت که به دلیل جاذبه‌ی زمین، این کبودی‌ها به زیر چشم منتقل و اطراف آن سیاه شود. تا زمانی که قادرید چشم خود را در ناحیه‌ی کبود شده، در تمام جهات حرکت دهید و تغییری در دید شما به وجود نیامده است، احتمالاً آسیب جدی ندیده‌اید و نیازی نیست به بیمارستان مراجعه کنید.

آزمایش و بررسی

اگر آسیب دیدگی شما فقط یک کبودی باشد و پزشک تشخیص دهد که شکستگی نداشته‌اید، احتمالاً نیازی به انجام آزمایش ندارید.
اگر در ناحیه‌ی کبودی، ورم و درد شدید داشته باشید، ممکن است پزشک برای اطمینان از عدم شکستگی استخوان، عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را برایتان تجویز کند.
اگر کبودی به کرات و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد، پزشک برای تشخیص اختلال خونریزی، برایتان آزمایش خون تجویز خواهد کرد.
وجود کبودی‌های خاصی که از الگوی ویژه‌ای پیروی می‌کنند. ممکن است نشان دهنده‌ی خشونت فیزیکی، باشند.

درمان کبودی بدن با روش‌های خانگی

اگر کبودی را بلافاصله بعد از آسیب دیدگی و در حالی که پوست هنوز قرمز است، درمان کنید، تأثیر بیشتری دارد.
کمپرس سرد را (مانند بسته‌ی یخ یا بسته‌ی سبزی‌های منجمد) باید ۳۰-۲۰ دقیقه روی ناحیه‌ی آسیب دیده قرار دهید تا روند بهبود تسریع و از میزان ورم کاسته شود. یادتان باشد هرگز یخ را به طور مستقیم روی پوست قرار ندهید. به جای این کار باید آن را در یک حوله بپیچید و روی کبودی بگذارید.
اگر کبودی بخش وسیعی از پا یا ساق پا را فرا گرفته است، باید در ۲۴ ساعت اول پاها را بالاتر از سطح بدن خود قرار دهید.
برای درمان کبودی بدن می‌توانید از کرم‌ دمو لافارر که هم باعث رفع کبودی و هم باعث تسکین درد عضلانی و کشیدگی‌‍ نیز می‌شود، استفاده کنید.
هرگز نباید برای درمان خانگی از آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید، زیرا این داروها سرعت لخته شدن خون را کاهش می‌دهند و زمان خونریزی را طولانی می‌کنند.
پس از گذشت ۴۸ ساعت، برای درمان کبودی بدن با استفاده از یک حوله‌ی گرم (به مدت ۱۰ دقیقه و دو تا سه بار در روز) به بهبود جریان خون در ناحیه‌ی کبود شده کمک می‌کند. این کار سرعت جذب خون در پوست را افزایش می‌دهد. در نتیجه، رنگ کبودی از بین می‌رود.

درمان پزشکی برای کبودی

پزشکان روش خاصی برای درمان کبودی بدن ندارند، به غیر از راهکارهایی که در بالا توضیح داده شد: استفاده از کمپرس یخ و سپس کمپرس گرم، داروهای بدون نسخه برای کاهش درد و بالا نگه داشتن ناحیه‌ی کبود شده. معمولاً اگر پزشکان گمان ببرند که فردی قربانی خشونت خانگی شده است، او را زیر نظر یک مددکار اجتماعی قرار می‌دهند.
جلوگیری از کبودی پوست
توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از کبودی پوست، اقدامات زیر را انجام دهید:

هنگام انجام ورزش‌هایی مانند فوتبال، از پوشش محافظ قفسه سینه و دنده‌ها استفاده کنید.
مبلمان منزل را در نزدیکی در ورودی یا محل های پر رفت و آمد قرار ندهید.
کابل‌های تلفن و سیم برق را در جاهایی که احتمال برخورد و سقوط افراد خانواده وجود دارد، قرار ندهید.
کف زمین را همیشه خشک نگه دارید و از لیز نخوردن فرش‌ها روی زمین مطمئن شوید.
وسایل اضافی را از روی زمین جمع کنید تا سبب زمین خوردن شما و اعضای خانواده‌تان نشوند.
اگر در طول شب برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار می‌شوید، یک چراغ خواب کوچک را روشن نگه دارید.
اگر پزشک برای شما داروهای رقیق کننده خون تجویز کرده است، به طور مرتب میزان مصرف آنها را تنظیم و کنترل کنید.

طول دوره‌ی درمان

طبق این مقاله، معمولاً دو تا سه هفته زمان لازم است تا کبودی‌ها از بین بروند. کبودی پوست معمولاً نگران کننده نیست، اما اگر روی صورت، دست یا قسمت‌هایی از بدنتان باشد که آن را با لباس نمی‌پوشانید، به شدت آزاردهنده است.

خوشبختانه، اکنون (بعد از خواندن مقاله‌ی بالا) می‌دانید دفعه‌ی بعد که پوستتان کبود شد، باید چه کارهایی انجام دهید تا زودتر از شر آن خلاص شوید. اگر تاکنون روش موفقیت آمیز دیگری را برای درمان کبودی بدن خود انجام داده‌اید، در قسمت نظرات آن را مطرح کنید و تجربه‌های خود را در اختیار خوانندگان دیگر قرار دهید.

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =