Business is booming.

خداحافظی با تبلت قاچاق

0 3

خداحافظی با تبلت قاچاق / آغاز رجیستری «موبایل‌واره‌ها» از امروز
بنا براعلام انجمن واردکنندگان تلفن همراه ، در حالی که رجیستری ساعت‌های هوشمند دارای سیم کارت esim از امروز و پی‌دی‌ای‌ها ، اسکنرها و مبدل‌ها از روز نوزدهم تیرماه آغاز خواهد شد ، رجیستری تبلت‌ها هم از اول مردادماه شروع می‌شود .
ایرنا: بنا براعلام انجمن واردکنندگان تلفن همراه ، در حالی که رجیستری ساعت‌های هوشمند دارای سیم کارت esim از امروز و پی‌دی‌ای‌ها ، اسکنرها و مبدل‌ها از روز نوزدهم تیرماه آغاز خواهد شد ، رجیستری تبلت‌ها هم از اول مردادماه شروع می‌شود .

جلسه مشترک انجمن موبایل با ذینفعان دولتی امروز به منظور بررسی و تسهیل فرآیند واردات قانونی موبایل‌واره‌ها در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد .

طبق اعلام انجمن موبایل ، ماهانه ۳۰ میلیون دلار برای تامین بازار موبایل‌واره‌های کشور نیاز است و شرکت‌های قانونی تا پایان سال به ۲۵۰ میلیون دلار برای تامین کامل این بازار نیاز خواهند داشت . همچنین تسریع و تسهیل در فرایند ثبت سفارش و اصلاح رویه‌ها در جهت سرعت بخشیدن به روند تامین موبایل‌واره‌ها توسط شرکت‌های خصوصی ، یکی دیگر از خواست‌های انجمن در این جلسه بود .

- Advertisement -

در این جلسه مقرر شد تا با همکاری بانک مرکزی ، تخصیص ارز لازم برای ثبت سفارش‌های موبایل‌واره‌ها تسریع شود تا در تامین این‌کالاها پس از اجرای طرح ، اخلالی صورت نگیرد .

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن تقدیر از بخش خصوص به ویژه انجمن واردکنندگان موبایل در پیشبرد طرح رجیستری موبایل ، نسبت به اجرای موفق مرحله دوم این طرح موسوم به رجیستری موبایل‌واره‌ها با همکاری انجمن و شرکت‌ها ابراز امیدواری کرد . وی وظیفه انجمن را در اجرای این طرح نظارت و تامین بازار موبایل‌واره‌ها دانست .

گفتنی است ساعت‌های هوشمند سیم کارت‌خور به جز -سیم کارت الکترونیکی (esim) از ۱۲ تیر ، پی دی ای (کامپیوترهایی قابل حمل و کوچک با صفحات لمسی) ، اسکنر و مبدل از ۱۹ تیر و احتمالا تبلت از اول مرداد مشمول طرح رجیستری خواهند شد و توصیه می‌شود مصرف کنندگان تا پیش از تاریخ‌های اعلامی نسبت به فعلال سازی دستگاه‌های فوق اقدام کنند .

«رضا قربانی» رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم‌بازار انجمن واردکنندگان تلفن همراه در این خصوص به ایرنا گفت: طرح رجیستر کردن تبلت چنانچه با تخصیص ارز و ثبت سفارش به موقع همراه شود ، هیچ هزینه اضافه‌ای برای مصرف‌کننده نخواهد داشت .

مدتی است زمزمه‌های رجیستر شدن تبلت به گوش می‌رسد . کالایی که امروزه به شیوه قاچاق وارد کشور می‌شود و به دست مصرف‌کننده می‌رسد . رجیستر شدن به اشتباه در کشور با پرداخت پول اضافی هم‌ردیف شده است ، اما در واقع این مبلغ گمرکی و ارزش افزوده‌ای است که افراد برای هر کالایی پرداخت می‌کنند .

رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان تلفن همراه اظهار داشت: عملیاتی شدن طرح رجیستری تبلت بر قیمت آن تاثیری نمی‌گذارد و برای مصرف‌کننده دارای منافع است .

وی پیرامون گران شدن قیمت تبلت به واسطه طرح رجیستری توضیح داد: رجیستری تبلت باعث گران شدن آن نمی‌شود و از حالت قاچاق به سود مصرف کننده ، خارج می شود .

قربانی افزود: زمانی که واردات کالای IT قانونی شود ، اصالت کالا مورد تأیید مراجع ذی‌صلاح قرار می‌گیرد و دو سازمان تنظیم مقررات و استاندارد ، زمان ثبت سفارش و ترخیص ، اصالت آن را بررسی می‌کنند . نمونه‌برداری ، انجام تست سار (تشعشعات مضر) و تست امنیت اصالت کالا را تأیید می‌کند و پس از تأیید اصالت ، امکان ترخیص فراهم می‌شود .

وی اشاره کرد: بنابراین زمانی که کالای غیر اصل وارد شود ، امکان ترخیص از گمرک را پیدا نمی‌کند درصورتی‌که کالای قاچاق را می‌توان بدون بررسی‌های لازم وارد کرد .

نکته بعدی این است که کالای اصل ، گارانتی و خدمات پس از فروش اجباری پیدا می‌کند . شرکت واردکننده کالا موظف است ، از زمانی که سیم‌کارت وارد دستگاه شود تا ۱۸ ماه گارانتی و سه سال خدمات پس از فروش به آن اختصاص دهد .

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه رجیستر شدن تبلت باعث می‌شود هر زمان مشکلی پیش آمد ، واردکننده کالا برای رفع آن در دسترس باشد ، افزود: حقوق گمرکی و ارزش افزوده تبلت سه میلیونی تومانی ، حدود ۳۰۰ هزار تومان است . زمانی که قاچاقچی تبلت را به کشور قاچاق کند نیز همین هزینه شامل حالش می‌شود .

اکنون کل بازار تبلت قاچاق است و امکان ندارد قاچاقچیان برای قاچاق هر دستگاه تبلت از دبی و عراق به داخل کشور کمتر از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان دریافت کنند . تفاوت قانونی شدن ورود تبلت و رجیستری ، این است که مبلغی بسیار کمتر از آن ۵۰۰ هزار تومان از این به بعد توسط دولت دریافت شده و همه خدمات به شکل قانونی برای مصرف‌کننده در نظر گرفته می‌شود . ضمن این‌که با ورود دولت به این ماجرا ، دست دلالان را نیز از بازار کوتاه می‌شود .

وی تأکید کرد: رجیستر شدن تبلت هزینه اضافه‌ای به مصرف‌کننده وارد نمی‌کند به این شرط که بانک مرکزی ارز را به‌موقع تأمین کند و وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز به‌موقع ثبت سفارش را انجام دهد . چنانچه این دو سازمان که به‌موازات یکدیگر فعالیت می‌کنند ، کارشان را درست و به‌موقع انجام ندهند ، قیمت بالا می‌رود که نمی‌توان آن را به رجیستر کردن تبلت ربط داد .

امتیاز post

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − نه =