ایرانی توانمند
Business is booming.

ایجاد پلت‌فرم ملی اشتغال

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی :

4

حجت‌الله عبدالملکی که به دلیل سفر به تاجیکستان پیام صوتی برای اعضای این نشست ارسال کرده بود، الحاق ایران به سازمان شانگهای را اتفاق مهمی در سطح بین‌المللی دانست و گفت: این عضویت که پس از سال‌ها اتفاق افتاد، گشایش‌‌‌های خوبی را برای کشور ایجاد می‌کند. وی اظهار کرد: علت حضور من در تاجیکستان، امضای دو تفاهم‌نامه با وزارت تندرستی این کشور در خصوص همکاری در زمینه آسیب‌‌‌های اجتماعی، افراد دارای معلولیت و حمایت‌‌‌های اجتماعی و با وزارت محنت، مهاجرت و شغل در زمینه تبادل تجربیات در حوزه‌‌‌های سیاست‌‌‌های اشتغال، مهارت‌آموزی، آموزش‌‌‌های فنی و حرفه‌‌‌ای، بازرسی و بهداشت کار بود. عبدالملکی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور تاکید دارد که حوزه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان موتور محرکه اشتغال کشور کار را پیش ببرد تا نتایج آن حاصل شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هدف ما در ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم این است که در خصوص ایجاد پلت‌فرم ملی اشتغال به تفاهم و جمع‌بندی برسیم. او با اعلام اینکه منظور از پلت‌فرم، ایجاد الگو و نظام اشتغال است، بیان کرد: در این پلت‌فرم مشخص می‌شود بانک‌ها، اصناف، تعاونی‌‌‌ها، بخش خصوصی، متولیان بازار و دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در زمینه اشتغال‌آفرینی کار کنند. عبدالملکی گفت: این پلت‌فرم باید یک نظریه مبنا و اصلی داشته باشد و به نحوی تنظیم شود که همه بازیگران آن بر اساس ضوابط خود، ایفای نقش کنند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: پلت‌فرم ملی اشتغال باید حداکثر انطباق را با شرایط، محدودیت‌ها و سیاست‌‌‌های دستگاه‌‌‌ها داشته باشد و یک نوع هماهنگی ایجاد کند. عبدالملکی گفت: این موضوع می‌تواند با همکاری خود دستگاه‌‌‌ها برای مشخص کردن یا حتی تغییر نقش آنها انجام شود. به عبارت دیگر، قرار است یک هم‌افزایی و انسجام اتفاق بیفتد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ستون فقرات این پلت‌فرم، جامعه مخاطب ما هستند، توضیح داد: اولویت اول، بیکاران و اولویت دوم، صاحبان مشاغل غیر‌رسمی با درآمد پایین هستند. او تاکید کرد: پلت‌فرم ملی اشتغال باید به نحوی طراحی شود که هر نهادی به تعدادی از این کدهای ملی که یا بیکار هستند یا کار شایسته ندارند، خدماتی در راستای ایجاد اشتغال ارائه کند. عبدالملکی افزود: در این باره، بانک‌ها می‌توانند در زمینه تامین مالی، وزارتخانه‌‌‌ها در حوزه‌‌‌های مربوط به بوروکراسی و قوانین و همچنین اصناف در مورد بازاریابی و بازاررسانی کمک کنند. او با بیان اینکه نرم‌افزار اولیه این کار به عنوان «سامانه ملی اشتغال» توسط معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال تهیه شده است، گفت: این نرم‌افزار باید توسط شما تکمیل و سپس به نهادها و سازمان‌ها متصل شود.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه هدف پلت‌فرم اشتغال ملی، تبادل اطلاعات و جمع‌بندی عملکرد‌‌‌هاست، گفت: در این پلت‌فرم، برنامه‌های متعارف دستگاه‌‌‌ها برای ایجاد اشتغال هم دیده می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در این وب‌سایت ملی، خدمات دستگاه‌‌‌های مختلف در خصوص جامعه هدف هم قابل دسترسی خواهد بود و در این سامانه ثبت می‌شود و می‌توانیم گزارش نقش دستگاه‌‌‌ها در ایجاد اشتغال را ارزیابی کنیم. عبدالملکی تاکید کرد: اگر بتوانیم به‌درستی این پلت‌فرم را طراحی و نقش‌‌‌ها را تعیین کنیم، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بودجه مناسبی برای ایفای این نقش‌‌‌ها در نظر خواهیم گرفت. او گفت: در بودجه ۱۴۰۰، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید، تخصیص داده شده بود، ولی نظام تخصیصی آن به‌درستی مشخص نبود. او خطاب به اعضای ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم گفت: قطعا با کمک شما جریان جدیدی از برنامه اشتغال‌زایی ایجاد خواهیم کرد و با این پلت‌فرم ملی، یک الگوی قابل عرضه به دنیا خواهیم داشت که می‌توانیم به کشورهای همسایه و دوست عرضه کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد: نهادهایی که خارج از دولت، برنامه‌‌‌های اشتغال دارند مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد برکت و آستان قدس رضوی به تکمیل اطلاعات سامانه ملی اشتغال کمک کرده و برنامه‌‌‌های اشتغال خود را با کد ملی افراد در سامانه ثبت و بارگذاری کنند تا اشتراک‌گذاری اطلاعات به‌درستی اتفاق بیفتد. عبدالملکی اظهار امیدواری کرد که مردم در سال ۱۴۰۱، فضای اشتغال خوبی را تجربه کنند‌‌‌.
فقط اشتغال قطعی در سامانه ملی اشتغال ثبت می‌شود

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز در این نشست با ارائه توضیحاتی در خصوص سامانه ملی اشتغال و نحوه ارتباط نهاد‌های عضو قرارگاه به آن گفت: شغلی که به صورت قطعی ایجاد شود، برای ما ملاک است. عیسی منصوری افزود: شغلی ملاک است که در نهادهای بیمه‌گر مثل تامین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر یا صندوق‌های دیگر ثبت شود یا اداره مالیات، فرد شاغل را به عنوان مؤدی مالیاتی بشناسد. وی گفت: سامانه ملی اشتغال کمک می‌کند داده‌‌‌ها را در بخش عرضه و تقاضا دقیق کنیم و دسترسی بهتری به آن داشته باشیم. منصوری افزود: در دو هفته آینده کار اطلاعات‌گیری از نهادهای عضو و سپس کار راستی‌آزمایی داده‌‌‌ها انجام خواهد شد. در این نشست نمایندگان دستگاه‌ها و وزارتخانه‌‌‌های مختلف از جمله امور اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، صندوق کارآفرینی امید، اتاق تعاون، اتاق اصناف، صندوق توسعه ملی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد برکت و… برنامه‌های اشتغال خود برای شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰ و همچنین منابع موجود خود را برای تحقق این برنامه‌ها عنوان کردند.

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.