ایرانی توانمند
Business is booming.

سطح توافقات تجاری ایران با ۱۳ کشور به ۱۱۰ میلیارد دلار رسید

1,297

سطح توافقات تجاری ایران با ۱۳ کشور به ۱۱۰ میلیارد دلار رسید

تجارت ۹میلیارد دلاری کشور درخرداد/تراز تجاری درآخرین ماه بهار مثبت ۲۰۴میلیون دلار .در نتیجه ۹ ماه دیپلماسی اقتصادی، سطح توافقات اقتصادی ایران با ۱۳ کشور به ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده است.

روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت:در این‌باره روزنامه ایران گزارش داد: از ابتدای سال جاری با ورود هیات‌های اقتصادی بـه ایـران و اعـزام هیأت‌های تجاری از ایران به کشورهای مختلف و همچنین مذاکرات گسترده‌ای که دولتمردان با سیاست‌گذاران کشورهای همسایه و غیرهمسایه آغاز کردند، فصـل جدیدی از همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران حداقل با ۱۳ کشور شروع شده و پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که به زودی ایران به تجارت بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار دست پیدا می‌کند.

براساس آمارها در ۱۰ ماهه گذشته روابط اقتصادی ایـران بـا کشورهای همسایه ۴۵۰ درصد رشد داشته است. در این میان دولت از امکان دیگری هم برای توسعه روابط تجاری استفاده کرده که تهاتر است؛ سال گذشته تجارت کشور بدون نفت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بوده که بخش قابل توجهی از آن از طـریـق تهاتر (بدون سوئیفت) انجام شده است.

پیگیری برای افزایش سطح مبادلات تجاری با قطر به ۲ میلیارد دلار، با قزاقستان به ۳ میلیارد دلار، با پاکستان به ۵ میلیارد دلار، بلاروس به یک میلیارد دلار، عمان ۴ میلیارد دلار، ترکیه ۳ میلیارد دلار و عراق به ۲۰ میلیارد دلار، از جمله اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی دولت در چند ماه اخیر بوده است.

 

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.