Business is booming.

بنیاد «ایرج زند» نقاش و مجسمه‌ساز فقید افتتاح می‌شود

165

خبرگزاری فارس : بنیاد «ایرج زند» نقاش و مجسمه‌ساز فقید از روز جمعه شانزدهم مهرماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور هنرمندان آغاز به کار می‌­کند و بازدید برای عموم نیز از ۱۸ مهرماه میسر خواهد بود. این بنیاد با مدیریت مانی زند آغاز به کار کرده است.

سایه بریمانی، همسر زند و عضو هیأت مدیره بنیاد درباره تأسیس و مراسم افتتاح گفت: پس از درگذشت ایرج زند در سال ۱۳۸۵ به فکر تأسیس بنیادی افتادیم تا مجموعه آثار او را گردآوری کنیم و از سوی دیگر بتوانیم به لحاظ حقوقی از مالکیت آثار ایرج زند هم صیانت کنیم. بهترین زمان برای تأسیس بنیاد در همین زمان است زیرا نسلی که ایرج با آنها در ارتباط بود و همچنین نسل بعد از او همچنان حضور دارند و فعال هستند. درحالی‌که نسل‌های بعد از ایرج شاید بسیار کمتر او را بشناسند و اگر تأسیس بنیاد به سال‌های بعد موکول می‌شد دیگر ارتباطی میان ما و طیف جدید هنرمندان وجود نداشت. پیوستگی عاطفی که ایرج با این دو نسل داشت با تأسیس بنیاد می‌تواند شکل بهتری بگیرد.

مدیر بنیاد ایرج زند درباره اهداف شکل­گیری بنیاد افزود: یکی از اهداف بنیادهای هنرمندان در سراسر جهان جلوگیری از کپی آثار و تعیین اصالت آثار است. یکی از فعالیت‌های مهم بنیاد ایجاد آرشیو اصولی و صحیح آثار و شناسنامه‌دارشدن و ثبت حقوقی آنهاست.

- Advertisement -

وی گفت: کار دیگری که بنیاد می‌تواند انجام دهد گسترش هنر آن هنرمند در میان مردم است. وقتی یک اثر اصل از هنرمند فروخته شده و وارد خانه شخص دیگری می‌شود، این اثر کاملاً متعلق به اوست و هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند آن را ببیند یا داشته باشد. اما من فکر می‌کنم بنیاد می­تواند آثاری که در اختیار دارد به شکل‌های دیگری مانند پوستر یا نمونه‌های حجمی و… در اختیار مردم قرار دهد تا آنها نیز از دیدن این کارها بهره‌مند شوند. این کاری است که با آثار بسیاری از هنرمندان مطرح دنیا انجام می‌شود.

ساختمان این بنیاد در خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند جنوبی، کوچه وحدتی­‌منش واقع شده است.

ایرج زند نقاش و مجسمه­‌ساز در سال ۱۳۲۹ در تهران متولد شد و از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ ­التحصیل شد و پس از آن به دانشسرای عالی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) رفت و به تحصیل ادامه داد و سپس به ایران بازگشت. آثار متعددی از نقاشی‌ها و مجسمه‌های زند به یادگار مانده که تعدادی از آنها در بوستان­‌های تهران و اصفهان نصب شده است. همچنین چندین نقاشی دیواری از او در سالن اجتماعات سازمان گسترش و نوسازی و فرسک روی دیوار کلیسای سنت ماری آوینیون فرانسه موجود است.

ایرج زند در آذرماه سال ۱۳۸۵ به دلیل بیماری درگذشت.

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.