ایرانی توانمند
Business is booming.

روز جهانی کودک

کودکان گریان، ناراضی و درخواب، در دیدار با سیاستمداران نمایشی کودکانه رقم زده‌اند.

207

روز جهانی حمایت از کودکان به عنوان روز کودک در ۱ ژوئن از سال ۱۹۵۰ در بسیاری از کشورها برگزار می‌شود.۲۰ نوامبر از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی کودک نامگذاری شده‌است. گرچه روز کودکان در بسیاری از کشورهای جهان (تقریباً ۵۰) در اول ژوئن جشن گرفته می‌شود، روز جهانی کودک اولین بار توسط پادشاهی انگلستان در سال ۱۹۵۴، برای تشویق همه کشورها برای ایجاد یک روز، برای ارتقا تبادل و تفاهم متقابل در بین کودکان و اقدام عملی به نفع و رفاه کودکان جهان اعلام شد. در ۲۰ نوامبر ۱۹۵۹، سازمان ملل متحد بیانیه حقوق کودک را تصویب کرد.

بازدید رایگان از موزه‌ هنر و ادبیات کودک

بازدید رایگان از موزه‌ هنر و ادبیات کودک
بازدید رایگان از موزه‌ هنر و ادبیات کودک

موزه‌ ملی هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت هفته‌ ملی کودک از ۱۷ تا ۲۲ مهر به شکل رایگان پذیرای خانواده‌ها، کودکان و عموم علاقه‌مندان است.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، موزه‌ ملی «هنر و ادبیات کودک» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در ۲۰ مهر ۱۳۷۹ با مساحتی در حدود ۵۰۰ مترمربع راه‌اندازی شده، در طول هفته‌ آتی (از ۱۷ تا ۲۲ مهر) از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ عصر پذیرای بازدیدکنندگان دستاوردهای این نهاد در زمینه‌ انتشار کتاب، تولید تئاتر، فیلم، انیمیشن، سرگرمی‌های سازنده و پژوهش‌های حوزه‌ کودک و نوجوان است.
از دیگر بخش‌های این موزه می‌توان به واحد معرفی نمایشگاه‌های مختلف تاریخی، ایران‌شناسی و اقوام گوناگون ایران اشاره کرد.
همچنین در ورودی موزه، ویترین افتخارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جشنواره‌ها و مسابقه‌های فرهنگی، هنریِ، ملی و بین‌المللی قرار دارد.
موزه‌ ملی هنر و ادبیات کودک که در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون در خیابان حجاب تهران قرار دارد، ‌۱۲ آبان ۱۳۹۸ از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور به ثبت ملی رسیده است.
این موزه در حال حاضر گنجینه‌ای ارزشمند و گران‌بها در حوزه‌ تصویرگری، منابع صوتی و تصویری، پوستر، کتاب، ماکت، عروسک، نشان و تندیس، تجهیزات کاربردی و اسناد و مدارک سازمانی را گردآوری کرده که بازدیدکنندگان در هفته ملی کودک امسال از آن دیدن می‌کنند و با توضیحات کارشناسان موزه، بیش از پیش با تاریخچه‌ این نهاد آشنا می‌شوند.
هفته‌ ملی کودک از ۱۶ تا ۲۲ مهر، یادواره‌ شهید علی لندی، با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» در سراسر کشور برگزار می‌شود و اخبار فعالیت‌ها و جشنواره‌های متعدد کشوری و نیز اکران رایگان فیلم‌های سینمایی و تئاتر، و ده‌ها برنامه‌ دیگر در پایگاه خبری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی kanoonnews.ir در دسترس است.

روز جهانی کودک
روز جهانی کودک

جمعی از کودکان ایران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به همسالان خود در سراسر دنیا، روز جهانی کودک را تبریک گفته‌ و صلح و دوستی را به جای جنگ و نفرت، برای عموم بچه‌ها و مردم کشورهای مختلف آرزو کرده‌اند.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این نامه که به مناسبت روز جهانی و هفته‌ ملی کودک سال ۱۴۰۰ خورشیدی صادر شده، از سوی مسوولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دبیرخانه‌ هفته‌ ملی کودک پس از ترجمه، به سفارتخانه‌های مستقر در تهران ارسال می‌شود تا به دست بچه‌های دیگر کشورها برسد.
متن نامه‌ کودکان ایران خطاب به کودکان جهان را در ادامه می‌خوانید:
«ما کودکان ایران به همه کودکان دنیا سلام می‌کنیم، ما همان‌هایی هستیم که به قول بزرگترها شیرینی زندگیشان هستیم و در حرفهایشان آرزو دارند ما همیشه شاد باشیم و هیچ چیز رویا و دنیای ما را خط‌خطی نکند. اما دنیای ما وقتی خط‌خطی می‌شود که بزرگترها به ما توجه نکنند و خنده‌های ما کمرنگ شود.
ما همه را دوست داریم و می‌خواهیم بین آدمها و کشورها هیچ‌وقت جنگ و دعوا نباشد.
ما آشتی را دوست داریم. محبت و شادی را، هدیه دادن و هدیه گرفتن را، لبخند زدن به یکدیگر را، صلح و دوستی را. ما می‌خواهیم همه با چهره خندان، شبیه هم باشند.
چرا ما باید قربانی جنگ آدم‌بزرگ‌ها شویم. ما از کلمه‌های قهر، دشمنی، گریه، جنگ و دعوا بیزاریم و حتی دلمان نمی‌خواهد از این کلمات دیکته بنویسیم. دنیای ما کودکان، دنیای رنگ، آرامش، پرنده، طبیعت پاک و آسمان آبی است. ما هر وقت کودکان گرسنه را در جهان می‌بینیم از غذاخوردن هم بدمان می‌آید. می‌خواهیم همه بچه‌ها در دنیا شاد باشند و خوشحال، لباس داشته باشند و غذا و همه به گردش بروند، کلاس درس داشته باشند و آموزش ببینند و بزرگترها حرفهایمان را بشنوند.
ما دلمان می‌خواهد بزرگترها را مجبور کنیم نقاشی بکشند با موضوع آشتی و دوستی. ما کودکیم و می‌خواهیم به بزرگترها بگوییم اگر می‌خواهید ما باور کنیم که دوستمان دارید با هم خوب و مهربان باشید و اگر ما را دوست دارید همه‌ تفنگهایتان را دور بیندازید و به حرف ما گوش کنید.
ما دلمان می‌خواهد دنیا جایی باشد که بتوانیم در آن شاد و خوشحال آواز بخوانیم.
ما از بزرگترها می‌خواهیم کاری نکنند ما چشمهایمان خیس شود و دلمان بشکند.
آدم‌بزرگها حواسشان باشد اگر می‌خواهند دنیایی شاد برای بچه‌ها بسازند باید مثل ما بچه‌ها با هم مهربان باشند.
ما آدمهایی را دوست داریم که بچه‌ها را دوست داشته باشند و برای آنها وقت بگذارند. ما برای همه بزرگترها دعا می‌کنیم که خدای مهربان یاورشان باشد تا آنها هم ما را یاری کنند. به امید روزهای خوش زندگی با حال خوش کودکی.»
بنا بر اعلام، هفته‌ ملی کودک امسال از ۱۶ تا ۲۲ مهر، یادواره شهید علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای در سراسر ایران برگزار خواهد شد.

نخستین نشریه ایرانی درباره کودکان در قالب کتاب منتشر شد

نخستین نشریه ایرانی درباره کودکان
نخستین نشریه ایرانی درباره کودکان

دوره کامل نشریه حمایت کودکان، اولین نشریه ایرانی درباره حقوق و مسائل کودکان، در آستانه هفته ملی کودک بازنشر شد.
به گزارش ایسنا، این کتاب به کوشش سیدعلی کاشفی خوانساری در ۳۸۸ صفحه و با قیمت ۸۵۰۰۰ تومان از سوی نشر آرون منتشر شده است.
این پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان در مقدمه مفصلی بر بازنشر این مجله به معرفی دست‌اندرکاران، مواضع، مطالب و اقدامات آن پرداخته است.
در معرفی این نشریه عنوان شده است: نشریه «حمایت کودکان» وابسته به انجمن ایرانی حمایت از حقوق کودکان، طی سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ با گرایش‌های چپ و مارکسیستی به سردبیری سیداحمد شریعت‌زاده و همراهی افرادی چون فضل‌الله صبحی مهتدی، سرلشکر فیروز بهرام، توران میرهادی، آیت‌الله علی‌اکبر برقعی قمی و … در ۱۲ شماره در تهران منتشر شد.

پیام مدیرعامل کانون به مناسبت هفته ملی کودک

کودکان طالب حقیقت‌اند و به دنبال شادی

کودکان طالب حقیقت‌اند و به دنبال شادی
کودکان طالب حقیقت‌اند و به دنبال شادی

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور پیامی، با تاکید بر این‌که کودکان طالب حقیقت و به دنبال شادی و نشاط هستند، هفته‌ ملی کودک را فرصتی دانسته برای این‌که به بچه‌ها از دریچه تازه‌ای عشق ورزید و طور دیگری آن‌ها را دید.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مهدی علی‌اکبرزاده همزمان با فرارسیدن ۱۶ مهر، روز جهانی کودک و اولین روز از هفته‌ ملی کودک، پیامی خطاب به عموم علاقه‌مندان دنیای کودکی و دست‌اندرکاران فرهنگ و هنر کودک صادر کرد.
متن پیام مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت هفته ملی کودک سال ۱۴۰۰ به این شرح است:
«امروزه پیشرفت روزافزون کشورهای توسعه‌یافته به میزان اهمیت و توجهی است که برای کودکان‌شان قائل هستند و به طور قطع جامعه‌ای که زمینه رشد و شکوفایی کودکان را بهتر و بیشتر فراهم آورده باشد، جامعه‌ای بانشاط، سرزنده، باانگیزه و آگاه را فراروی خود قرار داده است.
فرصت‌سازی، داشتن برنامه برای پرورش و ارتقاء سطح بینش و آگاهی کودکان با در نظر گرفتن بسط ارزش‌ها و باورهای دینی، معنوی و هویتی، بدون تردید تضمین‌کننده نسلی متعهد، آگاه، بانشاط و مهرورز خواهد بود.
هفته ملی کودک بهانه و فرصتی مغتنم است تا چشم‌ها را شست و کودکان را جور دیگری دید و به نیازهای ویژه‌شان توجه کرد و در یک جمله آن‌ها را بیشتر فهمید. این فهم و درک و تفاهم می‌تواند به درستی نوع روابط اجتماعی آینده‌سازان این مرز و بوم را بنیان نهد.
هفته ملی کودک فرصتی است تا از کودکان بیاموزیم و یاد بگیریم که از بدی‌ها دور باشیم و مهربانی، رفیق همیشگی راه‌مان باشد.
حضرت رسول اکرم(ص)، پیامبر مهر و مهربانی و دوستدار کودکان می‌فرمایند: به کودکان خود بنگرید و از آنان بیاموزید.
برای پرورش روح و جسم کودکان باید دغدغه داشت و برنامه. باید با بالا بردن اعتماد به نفس، خودباوری، ایجاد انگیزه و نشاط در وجودشان انسان‌هایی توانمند، قوی، صاحب‌اندیشه و متعهد را به جامعه هدیه کرد و این وظیفه مسئولان، فعالان حوزه کودک و سیاست‌گذاران است.
رهبر معظم انقلاب هم به درستی به اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه متذکر شدند که: «امروز کلید پیشرفت این کشور به میزان زیادی دست شماست. شما می‌توانید این نسل را یک نسل پیش‌رونده، امیدوار، پرشوق، معتقد به خود و معتقد به ارزش‌های اسلامی و ملی خود بار بیاورید.»
هفته ملی کودک فرصتی است برای این‌که به بچه‌ها از دریچه تازه‌ای عشق ورزید و طور دیگری آن‌ها را دید.
کودکان تشنه حقیقت‌اند و به دنبال شادی و نشاط و نیازمند توجه و محبت.
زمانی می‌توانیم جامعه و جهانی آکنده از زیبایی‌ها و سراسر خیال و نشاط برای کودکان رقم بزنیم که نیازهای به‌روز آن‌ها را بشناسیم و با توجه به شناخت دنیا و ایمان به توانمندی‌های‌شان شرایط شکل‌گیری شخصیت پایدار آن‌ها را رقم بزنیم و چه بهانه‌ای بهتر از هفته ملی کودک که در این مسیر بتوانیم گام‌های اساسی برداریم.
امیدوارم هفته ملی کودک امسال با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» و با مهرورزی، عشق و توجه به کودکان، دستاوردی ارزشمند چون لبخند رضایت حضرت دوست را برای‌مان در پی داشته باشد.»

کلمات کلیدی : روز کودک در ایران,روز کودک در کره جنوبی,روز کودک ۱۴۰۰ چه روزی است,آهنگ روز کودک,روز کودک و نوجوان چه روزی است,روز کودک در سال ۹۹ چه روزی است,روز جهانی کودک مبارک,روز جهانی کودک ۲۰۲۱,متن برای روز جهانی کودک,استوری برای روز جهانی کودک,آهنگ روز جهانی کودک مبارک,کلیپ روز جهانی کودک جدید,متن روز جهانی کودک برای دخترم,متن روز جهانی کودک ۱۴۰۰,عکس روز جهانی کودک,عکس روز جهانی کودک ۱۴۰۰

 

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.