Business is booming.

کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی انتشارات نگین ایران

268

کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی انتشارات نگین ایران

کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی انتشارات نگین ایران که توسط سخنران انگیزشی ویژه معروف ، آنتونی رابینز هم مقدمه نویسی شده یکی از بهترینهای عرصه ی روانشناسی موفقیته . کتابی که مبانی کلی دست یابی به اهداف مالی و کسب و کار رو شرح میده اما به نظرم برای هر فردی که به دنبال آرزوهاش میره ویژه سودمنده و برای اینکه شما کنکوریها وقت خودتون رو صرف خوندنش نکنید ، خلاصه نکاتی رو که باید بدونید رو برای شما بومی سازی یا همون کنکوری سازی کردم

کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی
کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی

- Advertisement -

۱ – سکه جادویی یک سنتی

اثر مرکب اصل به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. یعنی شما با قدم هایی کوچک که خیلی به چشم نمی آیند، به نتایج بزرگی دست پیدا کنید. این اصل کلی مبتنی بر فرمول ذیل است:

انتخاب های کوچک و هوشمندانه + پایداری و ثبات قدم + زمان = ایجاد تفاوت های بنیادین

مثال خواندنی اثر مرکب را در سکه جادویی می توانیم مشاهده کنیم. اگر بین ۳ میلیون دلار پول نقد یا ۱ سکه ۱ سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دو برابر شود، حق انتخاب بگذاریم، فکر می کنم اکثر مردم همان ۳ میلیون دلار نقد را انتخاب کنند! اما در واقع پیشنهاد دوم بهتر است. در روز پنجم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم تنها ۱۶ سنت! در روز بیستم انتخاب اول همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم ۵۲۳۴ دلار! اما جادوی اثر مرکب آنجاست که در روز سی و یکم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار مانده است و انتخاب دوم ۱۰٫۷۳۴٫۱۸۰ دلار می شود یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول!

این است جادوی اثر مرکب! گرچه مسیر دوم زمان بر تر است و پایداری می خواهد اما نتیجه اش به ثروت و موفقیت بیشتری منتهی می شود.

نتیجه گیری کنکوری : مثال های متعددی برای این گزاره وجود دارد اما مثال من برای شما ، ساعت مطالعه ی روزانه شماست . دانش آموزی که ساعت مطالعه ی خود را به تدریج از ساعات کوتاه به ساعات بیشتر گام به گام اضافه میکند بسیار موفق تر از فردی است که از مطالعه ی بسیار کم یک هفته ای به ساعت مطالعه ی بالای هشت ساعت میرسد و متاسفانه کنترل این ساعت و کسب بهترین نتیجه از آن به تجربه ای نیازمند است که گام به گام بدست خواهد آمد . پس این فرد دچار وضعیت سینوسی و از دست دادن روحیه و بازدهی خود در روزهای آینده خواهد شد .

کتاب اثر مرکب
کتاب اثر مرکب

۲ – اثر موجی

در کنار اثر مرکب باید به اثر موجی هم توجه کنیم. ما باید بدانیم چه اعمال و افعال مثبت و چه منفی ما اگر تداوم پیدا کند و تکرار شود، غیر از تاثیر خود، اثر موجی نیز به دنبال دارد و آثار و نتایج ناخواسته و غیر منتظره ای را در پی خواهد داشت.

مثال ما یک فرد است که به شیرینی پختن علاقه پیدا کرده است و هرشب شیرینی می پزد و می خورد، او کم کم چربی و قند خونش بالا می رود، به علت زیاد خوردن شبانه، شبها دیرتر می خوابد، صبح ها دیرتر از خواب برمیخیزد، کسل و خسته به سر کار می رود با مدیر و همکارانش جر و بحث می کند، بهره وری اش پایین می رود و توبیخ می شود، اینها در محیط خانه و خانواده اش نیز تاثیر می گذارد، رابطه اش با همسر و فرزندانش خدشه دار می شود، اضافه وزن پیدا می کند و اعتماد به نفسش کم می شود، کم کم هم در محیط کار درآمدش کم می شود و هم در خانه و خانواده و دوستان با مشکل مواجه می شود و….

گرچه این مثال کمی اغراق آمیز به نظر می رسد، اما این واقعیتی است که حتی اعمال و افعال کوچک ما در صورت تکرار می تواند غیر از تاثیر گذاری خود، آثار منفی زیادی برجای گذارد، گرچه مثال عکس این موضوع نیز صادق است و افعال و اعمال خوب می تواند اثر موجی مثبت بر جای گذارد.

نتیجه گیری : خواب ، خوراک ، تفریح شما با دوستانتان ، برخورد شما با خانواده ، همه و همه در آرامش ، انگیزه و محقق شدن اهداف شما در کنکور موثر است . پس با نگاهی هوشمندانه و با وسواس عملکرد های درسی و غیردرسی خود را در شبانه روز تنظیم کنید .

۳ – موفقیت مایکروویوی به دست نمی آید!

اگر به اثر مرکب و اثر موجی معتقد شویم و بدانیم که موفقیت در سایه سخت کوشی، نظم و عادت های خوب به دست می آید، متوجه خواهیم شد که نباید در انتظار کسب نتایج آنی باشیم. تفکر مایکروویوی و فست فودی در مورد موفقیت هرگز وجود ندارد! ما باید برای همیشه این نوع تفکر و شیوه موفقیت بخت آزمایی را رها کنیم و بدانیم اگر هم داستانهایی مطرح می شود که یک فکر یک شبه میلیاردر شده یا در یک قرعه کشی برنده شده است، درباره سکه دیگر آن یعنی میلیونها نفری که در قرعه کشی ها شرکت کرده اند و بازنده شده اند، صحبتی نمی شود!

ما باید به این حقیقت و باور برسیم که موفقیت عمدتا از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضا نظم و ترتیب های سخت روزانه به دست می آیند. و اگر هم موفقیتی یک شبه به دست آید، عمدتا یک شبه هم از دست خواهد رفت و دوام و عمقی نخواهد داشت.

نتیجه گیری : واضح است ! شما فقط کنکور نمیدهید . شما در حال خودآموزی برنامه ریزی موفقیت برای تمام زندگی خود هستید . پس به این امر باور داشته باشید ، که برای موفق شدن و بدست آوردن نتیجه ی خوب در آزمون ها ، باید صبر کنید ، خسته شوید و همچون کودکان که تکالیف هرروزه ی خود را با وسواس انجام می دهند تلاش کنید . این امر به خصوص در دروس ریاضی و فیزیک که داوطلبین با کندی و مشقت تلاش می کنند نمود پیدا می کند .

۴ – نیش پشه ها

انتخاب ها ریشه دستاوردهای ماست. ما در طول زندگی خود یا انتخاب هایی کرده ایم که به نتیجه ای رسیده ایم یا فکر می کنیم انتخابی نکرده ایم لیکن در واقع انتخاب کرده ایم که دریافت کننده منفعلی باشیم از هر چیزی که سر راه مان قرار گرفته است!

باید توجه کنیم که هر انتخاب یا عدم انتخاب ما در زندگی مان اثر فزاینده دارد و بزرگترین مسأله ما این نیست که از روی عمد انتخاب های بد می کنیم، بلکه موضوع اینجاست که ما در هنگام انتخاب، به آنها توجه نمی کنیم و در اکثر مواقع حتی از انتخاب کردن مسیرمان آگاه نیستیم!

خیلی اوقات نوع شخصیت، فرهنگ، تربیت، دوستان و محیط ما را به سمت انتخاب های اشتباهی که حتی متوجه نشده ایم چگونه شکل گرفته اند، هدایت می کند و این واقعیت است که باعث شده ما با مجموعه ای از انتخاب های احمقانه و بدون هیچ دلیل مشخصی خودمان را دچار عواقب ناخواسته مثل ورشکستگی، طلاق و… قرار می دهیم.

فیل ها هیچ موقع ما را گاز نمی گیرند! این پشه ها هستند که ما را نیش می زنند! پس به این واقعیت برسیم که چیزهای بسیار کوچک ممکن است تمام زندگی، حرفه و آبروی ما را از بین ببرند.

نتیجه گیری : تصمیم های کوتاه مدت و لحظه ای گاهی میتوانند به کلی سرنوشت مارا عوض کنند . یک بار سینما رفتن که ایرادی نداره ! همین یک بار مهمانی رفتن که منو از کار نمیندازه ! من اگه واقعا قراره پزشک بشم به یکی دوبار سریال دیدن تغییری در آن ایجاد نخواهد شد ! خیر !! خواهد شد . پایبند بودن به برنامه مهم ترین وظیفه ی شماست . اگر از برنامه های امروزتان زدید و کم کاری کردید و ارجی برای آن قائل نبودید و فکر پشیمانی و اصلاح در شما به وجود نیامد و از همین الان قصد جبرانش را در دستور کار قرار ندادید، بهتر است قید هدفتان را همین حالا بزنید و وقت تلف نکنید . بنشینید و فکر کنید . آیا میتوانم از این پس پایبند باشم و آیا این کار را خواهم کرد ؟

۵ – فرمول خوش شانسی

خورشید شانس همواره در آسمان می درخشد و هر کس باید بجای رفتن زیر سایه به آسمان نگاه کند و بگذارد پرتوی از شانس بر او بتابد.

ما اگر حداقل امکانات را داریم باید بدانیم خوش شانس هستیم و همواره در معرض شانس ها. فرمول شانس اینگونه است:

شانس= آمادگی + نگرش + فرصت + اقدام

و بر اساس این فرمول است که هر کسی در زندگی می تواند خوش شانس باشد.اگر آمادگی داشته باشیم یعنی بهبود مهارتها، آماده سازی مداوم خودمان، دانش، تخصص، ارتباطات پس گام اول خوش شانسی را داریم و می توانیم از امکانات بهره برداری کنیم. اگر ما نگرش صحیح داشته باشیم یعنی موقعیت ها را بسنجیم و شرایط را درک کنیم این گام دوم خوش شانسی ماست. اگر در هر زمان از فرصت ها استفاده کنیم و فرصتها را بشناسیم و بهره برداری کنیم و در زمان لازم اقدام نماییم این خود شانس و این ۴ گام است که همه ما را خوش شانس می کند!

نتیجه گیری : اینجا دو موضوع مطرح است . اول اینکه آیا شما انسان خوش شانسی هستید ؟

شانس به معنای وجود راحتی و رفاه برای انجام دادن کارها و یا برنده شدن در قرعه کشی صندلی پزشکی دانشگاه تهران نیست ! اگر شما میل و رغبت رسیدن به هدفی را دارید و می دانید که هدف بزرگی را برگزیدید و از خودتان انتظار پیشرفت را دارید در واقع خوش شانسید . آدمی بدشانس است که میل به بزرگی و سعادت در او خاموش شده و پذیرفتن واقعیت های مقطعی اورا از آرزو بافی باز میدارد . موضوع دوم این است که چقدر از شرایط خود به نفع احسن استفاده کرده اید و میکنید و شرایط را برای وقوع رویدادها بهتر مهیا میکنید ؟ شما باید بدانید که گاهی چند درصد اختلاف در بعضی دروس حتی به نظر کم اهمیت شما را از دانشگاهی بسیار خوب به شهر دیگری خواهد فرستاد که سالهای زیادی از عمرتان را باید در آن صرف کنید که حسرتی چند ساله را در صورت عدم رضایت برای شما به ارمغان خواهد آورد . پس به فرمول بالا پایبند باشید و شانستان را متبلور کنید !

۶ – اعتیاد به عادتهای خوب و بد

از نکات مهم در موفقیت پرورش عادات خوب و پیوستگی در انجام عادات خوب و ثبات قدم در انجام عادات خوب است. انسان موفق در واقع باید معتاد به موفقیت شود و این اعتیاد مثبت است که می تواند او را از دیگران متمایز کند.

مطالعات روانشناسی نشان داده اند که ۹۵ درصد از هر چیزی که احساس می کنیم، فکر می کنیم و انجام می دهیم در نتیجه یک عادت یادگرفته شده است. عادت ها کمک می کنند ما بدون فکر کردن کارهای روزمره مان را چه خوب و چه بد انجام دهیم.

شاید خیلی از ما فکر می کنیم می توانیم یا توانسته ایم عادات بد خودمان را در کنترل خود در آوریم ولی اشتباه می کنیم! وقتی بررسی کنیم چقدر از وقت روزانه مان را به بطالت گذرانده ایم، تلویزیون دیده ایم، اخبار بدرد نخور شنیده ایم، نوشابه خورده ایم، کالری زیاد کرده ایم و ورزش نکرده ایم و… آن وقت متوجه می شویم چه عاداتی داریم که از آنها خبر نداریم!

باید بدانیم آرزوها، دلبستگی، علایق و حتی ظاهر ما مهم نیست، مهم این است که در طول ۲۴ ساعت و در طول ۷ روز هفته به چه سبکی زندگی می کنیم تا بفهمیم عادات خوب و بد ما چگونه است؟

ما همه اعتیاد به عادات مان داریم و این عادات خوب و بد تمام زندگی ما را فراگرفته اند.

برای دوری از عادات بد چند کار باید انجام دهیم. نقطه آغاز، شناخت عادات بد است اول باید بدانیم چه عاداتی بد است و ما را از اهداف و آرمانهای مان دور می کند. بعد از آن شناخت محرک هاست. باید درک کنیم که یک عادت بد در چه زمانی ایجاد می شود و در چه زمانی تحریک می شود. مرحله بعد، پاک سازی محرک هاست یعنی اصل محرکها و مشکلات را از زندگی و اعمال روزانه مان بزداییم. نوشابه نخریم؛روغن نخریم، تلویزیون مشاهده نکنیم، فیس بوک نرویم، شبکه های اجتماعی نرویم و… تا عادات بد مان کم شود. گرچه هرگز نمی توانیم تمام عادات بد را دفعتا و کلا از زندگی مان حذف کنیم! مرحله بعد این است که به جای محرک های بد، جانشین ها و عادات خوب را جایگزین کنیم و خلق کنیم مثلا اگر بعد از غذا باید چیز شیرین بخوریم به جای بستنی انجیر خشک بخوریم و…

سبک زندگی، محیط اطراف و زمان بندی زندگی ما باید بگونه ای باشد که عادات خوب بتوانند متبلور شوند . در کنار این موضوع می توانیم از همراه و ناظر تشویق کننده بهره بگیریم و حتی بعد از ترک عادات بد و ایجاد عادات خوب به خودمان جایزه بدهیم.

در این میان باید بدانیم که صبر و حوصله در این جایگزینی موضوعی حیاتی است و برای حذف عادتی مثلا ۲۰ ساله و ایجاد عادتی جدید نیاز به توانایی، همت و پشتکار و صبری مثال زدنی است.

نتیجه گیری : حذف عادات بد و جایگزینی آن با عادات خوب یکی از دغدغه های خود بنده نیز بوده و هست . بله در هر مرحله ای از زندگی به فراخور همان دوره.. و باز هم بله ! به همین سادگی . با همین فرمول ساده و البته ماموریتی دشوار و صد البته شدنی که برای هرفرد با اراده ای انجام پذیر است . من عادت به اینستاگرام دارم . من اگر هرچند دقیقه تلگرام را چک نکنم نمیتوانم متمرکز باشم و ادامه بدهم به مطالعه . من اگر هرشب فلان سریال را نبینم تمام فکر و ذکرم درگیر آن خواهد بود و درس نخواهم خواند . عادات غلط غلط است ! بایستید . از کسی کمک بگیرید اگر علاقمندید. خود را مجاب کنید که اگر کار بدی انجام دادید حتما باید به او گزارش دهید . جایگزین کنید کارهای خوب را و انقدر سرگرم شوید که فرصت فکر کردن به کارها و محرکهای وسوسه کننده را نداشته باشید . البته این مسیر طولانی و زمان بر است و قطعا باید در صورت وجود مشکل از مشاوری همراه بهره برد .

۷ – تکانش

قانون اول نیوتن (اینرسی) می گوید اجسام ساکن تمایل به سکون دارند مگر این که نیرویی خارجی بر آنها اعمال شود و اجسام متحرک نیز تمایل به حرکت دارند. وقتی اثر مرکب، اثر موجی و تبدیل عادات بد به عادات خوب در زندگی ما آغاز شود، این نقطه حرکت است و شروع است. یعنی چرخ و فلک دستی با هر مشقتی راه افتاده است و تکانش ایجاد شده است!

با ایجاد تکانش ما دیگر جسم ساکن نیستیم و تمایل به حرکت داریم و فیزیک و طبیعت هم به ما کمک می کنند تا بیشتر و بیشتر حرکت کنیم و آسان تر و روان تر به هدف نزدیک شویم. برای شکستن اینرسی انرژی زیادی لازم است ولی وقتی به تکانش مناسب برسیم، دیگر شکست ناپذیر خواهیم شد و خیلی سخت متوقف می شویم.

نتیجه گیری : درس خواندن شروع سختی دارد . پر از اما و اگر و باشه الان یه کم دیگه بخوابم و و از فردا و از شنبه است. هرکار مهمی سخت اراده ی شروعش شکل خواهد گرفت . ولی باید بدانید اگر همه ی فشارهارا همین حالا تحمل کنید ، باقی مسیر برای شما همچون رانندگی در اتوبان خواهد بود . همینقدر آرام تر و بی دغدغه تر از رانندگی در سنگلاخ های کوهستانی . به شرط اینکه شروع کنید . این شروع به معنای هربار استارت هرروز شماست . شما موتوری دیزلی دارید . دیر راه می افتد اما وقتی به راه افتاد . ماشالله !

۸ – ریتم زندگی و ثبات قدم

دانستیم که برای تغییر، ایجاد عادات و رفتار خوب و ایجاد تکانش لازم است، اما این تکانش باید با ریتم منظم و دائمی و ثبات قدم همراه باشد. حرکت های افراطی و تفریطی، موضع های عجله ای و جوگیر شدن و عدم ریتم مناسب موجب خواهد شد که ثبات قدم نداشته باشیم و تکانش ما با لرزه های فراوان و یا حتی سکون و سکوت مواجه شود…. واقعیت رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود اینجا نمودار می گردد و باید بدانیم هیچ چیز مثل عدم ثبات قدم و نداشتن ریتم مناسب در تغییر، نمی تواند تکانش را با مشکل مواجه کند! اگر قصد ورزش داریم یا می خواهیم در کلاس زبان شرکت کنیم این که بگوییم یک باره ۵ روز در هفته و روزی ۲ ساعت به کلاس می روم شاید کمتر از ۳ ماه بتواند دوام بیاورد ولی این که بگوییم هفته ای ۲ روز و روزی ۱ ساعت تمرین ورزش می کنیم شاید ۱۰ سال امکان تداوم داشته باشد!

نتیجه گیری : میتوانیم برگردیم و نتیجه ی یک را باهم مرور کنیم . هدف برنامه ریزی مشاورین آگاه همین است . هدف شما مشخص . ترتیب پیش روی شما مشخص . اهداف بصورت شکسته و با مقطع بندی و سرآمد مخصوص مشخص است و شما تنها کاری که باید بکنید اجراست ! بله غصه ی عالم و آدم و امروز و فردا بر عهده شما نیست . تلاش کنید در مسیری که برای شما مشخص شده است . همین یک کارا انجام دهید ممنون میشویم !

و بدانید بدست آوردن ریتم مناسب در مسیر فعالیت شما امری است که به آسانی و در زمان کم بدست نمی آید . این عشق شماست به هدفتان که آن را برای شما دست یافتنی می کند و این تسلط و تبحر و صد البته عشق مشاور شما در امر تحصیل شماست که بدست آوردن این مقام را عملیاتی می کند .

۹ – ما انسانهای متاثر

حال که دانستیم اثر مرکب چیست و اثر موجی چه بر ما می آورد و عادات خوب و بد چگونه زندگی ما را ایجاد می کنند و ریتم زندگی چه تاثیری بر همه اینها دارد، لازم است این نکته را نیز بدانیم که برای تغییر و اصلاح و ایجاد اثر مرکب مثبت در زندگی مان باید از آنچه بر ما تاثیر می گذارند نیز آگاه باشیم. ورودی های ذهن ما – ارتباط ها – محیط سه عامل اساسی هستند که بر رفتار و عادات و رویه و ریتم زندگی مان اثر می گذارند.

ورودی های ذهنی آن چیزی است که مغز ما تغذیه می کند، اخبار و اطلاعات و دیتا و آن چه می شنویم و می خوانیم و حس می کنیم. ذهن ما عمدتا مثل یک لیوان خالی است و این ما هستیم که تصمیم می گیریم چه آب یا معجونی را داخل آن بریزیم. گرچه خیلی از ورودی ها در اختیار ما نیست و ما بعضا در معرض هستیم! اما می توانیم تا جایی که می شود که کنترل ورودی ذهن و مغز مان را در دست بگیریم و به جای اخبار بیهوده و دیدن فیلم های زرد و شنیدن غیبت و ناله و افسردگی و یاس و… روزانه آن چیزی را به ذهن و مغزمان وارد کنیم که بیشتر مفید فایده برای مان باشد.

موضوع دوم ارتباطات است. افرادی که با آنها ارتباط داریم، گروه مرجع ما هستند و همین گروه مرجع است که ۹۵ درصد موفقیت یا شکست ما را تعیین می کند. ما به میانگین ۵ آدمی تبدیل می شویم که بیشتر وقت مان را با آنها می گذرانیم. پس باید به دقت این گروه دوستان و گروه مرجع و ارتباطاتمان را بررسی کنیم با بعضی قطع رابطه کنیم، با بعضی رابطه مان را محدود کنیم و با بعضی توسعه روابط داشته باشیم.

و موضوع سوم محیط است، تغییر محیط، چشم انداز را تغییر می دهد. محیط فیزیکی، محیط خانه، محیط کار و محیط اطراف ما باید بگونه ای باشد که مثبت و سازنده باشد و برای حمایت و پشتیبانی از اهداف ما آماده باشد.

نتیجه گیری : اخبار کنکوری ممنوع ! فکر کردن به تغییر قوانین و مشکلات کنکور امسال و سیل و زلزله و مسایلی از این دست کار شما نیست . آرام باشید . شرایط برای همه یکسان است و آنچه که باید اتفاق بیافتد می افتد . غیر از آنچه شمارا منسجم تر می کند و به شما انگیزه میدهد هر ورود اطلاعاتی به ذهن شما ممنوع است .

و اما ارتباطات . یعنی دوستان مفید . همکلاسی و غیر همکلاسی ، آشنا و غریبه فرقی نمیکند . شما باید از دایره ی افراد پیرامونتان انگیزه بگیرید. احساس خوب بگیرید . عشق و ایمان و ثبات قدم بگیرید . هرفردی که این مسیر را مختل می کند ، خیلی شرمنده ایم ، اما نه تنها تا کنکور بلکه تا همیشه خداحافظ . نباید در دایره ی اول زندگی شما قرار بگیرد.

و سرانجام محیط . اتاقی با کتاب های خوب . مرتب و رنگارنگ . میزی با چای یا قهوه و اعضای خانواده ای که از شرایط شما مطلعند و به شما و موقعیتتان ارج میگذارند ، چقدر می ارزد ؟

۱۰ – اثر دیگران

از بهترین راه های دستیابی به اهداف این است که انرژی مان را در بخشش به دیگران متمرکز کنیم. اگر می خواهیم اعتماد به نفس خودمان بیشتر شود، سعی کنیم اعتماد به نفس اطرافیان مان را بالا ببریم. اگر حس امیدواری و مثبت اندیشی می خواهیم باید در شخص دیگری این ها را القا کنیم و اگر موفقیت برای خودمان می خواهیم برای دیگران هم بخواهیم.

این اثر دیگران است بر زندگی ما! از موجی کمک به دیگران و بخشیدن سخاوتمندانه وقت و انرژی مان به آنها این است که خودمان بزرگ ترین ذینفع این نوع دوستی خواهیم بود. و وقتی هم آموختیم یکی از تاثیرگذارترین بخشها بر زندگی هر کس اطرافیانش می باشد، لذا با بهبود وضع اطرافیان در واقع زندگی خودمان را به سمت خوبی تغییر داده ایم.

نتیجه گیری : آیا محیطی با انرژی های مثبت و شاداب ، قابل مقایسه با تنش و پرخاشجویی محیطی ست ؟ هرگز . این انرژی باید توسط شما ایجاد شود . با انگیزه ای که با خواندنتان ، نگاهتان و از همه مهم تر سبک زندگی خود به اطرافیان می دهید . حرف زدن از آرزوها اکیدا ممنوع ! برای خود زندگی کنید و آن طور که خودتان دوست دارید زندگی خود را بسازید. اطرافیان ناخوداگاه شمارا تحسین کرده و به شما ایمان خواهند آورد

در این کتاب هر آنچه برای موفقیت نیاز دارید به شما گفته می شود. تمام تکنیک‌های کلیشه‌ای و موضوعات حاشیه‌ای کنار گذاشته شده است. شاید به شما گفته باشند با روزی ۲ ساعت چرخیدن در اینترنت می توانید سالیانه درآمد چند صد هزار دلاری داشته باشید، ولی بدانید که اینطور نیست. شاید به شما گفته باشند با مالیدن کرمی بر روی پوستتان می‌توانید در عرض دو هفته ۱۵ کیلوگرم وزن کم کنید و یا با زدن کرمی بر روی پوست صورتتان در عرض چند دقیقه ۲۰ سال جوان شوید. هرگز نخواهید توانست با خوردن یک بسته قرص زندگی زناشویی خود را برای همیشه بهبود ببخشید. البته خیلی خوب بود اگر این امکان وجود داشت که شهرت، ثروت، اعتماد به نفس، سلامتی و روابط خوب را در یک پکیج از فروشگاه تهیه کنید. اما باید بدانید که رسیدن به موارد فوق و همچنین دستیابی به موفقیت در این دنیا به این شکل امکان پذیر نیست.

 

تمامی ما روزانه با تبلیغاتی بمباران می شویم که ادعا دارند در عرض چند روز و با کمترین تلاش و با پرداخت فقط چند ده دلار می توانید خوش اندام، جوان و جذاب شوید. باید درک کنید که این پیام ها صرفاً برای تبلیغات و بازاریابی هستند، اما متاسفانه چنان حجم این تبلیغات زیاد است که باور ما را نسبت به دستیابی به موفقیت به طور کامل تغییر داده اند. همه به دنبال موفقیت یک شبه هستند، همه به دنبال رسیدن به تناسب اندام در یک هفته هستند و همه به دنبال ثروتمند شدن در عرض چند ماه هستند. تمامی این باورهای غلط در نتیجه هجوم حجم بالای تبلیغات دروغین در عصر حاضر است.

من به شخصه از این مساله بسیار ناراحت هستم و دیگر برایم قابل تحمل نیست. دیگر نمی‌توانم گوشه ای بنشینم و ببینم چگونه این تبلیغات ذهن مردم را تخریب می کنند. دلیل نوشتن این کتاب این بوده است که دوباره اصول اولیه و واقعی موفقیت را به شما یادآوری کنم. در این کتاب تمام تلاشم را می کنم تا بتوانید آشفتگی ذهنی‌تان را از بین ببرید و دوباره بر روی اصول واقعی موفقیت متمرکز شوید. به این منظور اصولی را که در هر فصل با شما درمیان می گذارم، تمرین کنید و آنها را به کار گیرید. در این کتاب به شما یاد خواهم داد که چگونه قدرت اثر مرکب را به کار گیرید. اثر مرکب قانونی است که زندگی شما را کنترل می کند، چه در جهت مثبت و یا در جهت منفی. اگر این قانون را یاد بگیرید و آن را به معنای واقعی درک کنید می توانید به نتایجی دور از حد انتظارتان دست یابید و زندگی‌تان را دستخوش تحولی بنیادین کنید. اثر مرکب به شما یاد خواهد داد چگونه گام به گام به هدف خود دست یابید. وقتی در به کار گیری اثر مرکب به مهارت برسید دیگر هیچ چیزی در زندگی وجود نخواهد داشت که نتوانید به آن دست یابید.

شاید بپرسید چرا انقدر درباره اثر مرکب مطمئن هستی و آن را تنها اصل مورد نیاز برای موفقیت می دانی؟ در جواب باید بگویم من به شخصه این اصل را بارها در زندگی ام مورد آزمایش قرار داده ام. من از جمله آدم هایی نیستم که زیاد درباره موفقیت های خودم صحبت کنم اما باید بدانید که اصولی را که در این کتاب با شما درمیان می گذارم تجربه های واقعی‌ام در زندگی بوده است.

در این کتاب شواهد و مدارک معتبر می آورم که صحت صحبت هایم را تصدیق کنند. قرار نیست صرفاً نظریه های تکراری را مرور کنیم. در بیست سال اخیر درباره علم موفقیت و اصول رشد شخصی به صورت کاملاً جدی مطالعه کرده ام. صدها هزار دلار خرج رشد شخصی خود کرده ام. اما در نهایت به این نتیجه رسیدم که مهم نیست از چه نظریه و فلسفه‌ای برای موفقیت استفاده می کنید، موفقیت واقعی و پایدار در اثر به کار بستن اثر مرکب است.

دومین دلیلی که من انقدر به اصول مطرح شده در این کتاب معتقد هستم این است که در شانزده سال اخیر من یکی از سردمداران علم موفقیت و رشد شخصی بوده ام و با بسیاری از اساتید، سخنران ها و نویسندگان این علم به صورت مستقیم برخورد داشته ام. به عنوان یک مشاور به ده ها هزار کارآفرین آموزش داده ام و به صورت مستقیم مربی صدها مدیر عامل و رهبران کسب و کار بوده ام. تمام اصول و تکنیک ها را مورد آزمایش قرار داده ام و آنهایی را که موثر بوده اند جدا کرده ام.

دلیل سوم من برای این سطح از اطمینانم نسبت به آموزه هایم این است که من به عنوان مدیر مسئول مجله موفقیت طی سال های اخیر هزاران مقاله و کتاب را مورد بررسی قرار داده ام. هر ماه با ده ها فرد موفق در رابطه با اصول موفقیت شان مصاحبه می کنم و طی سال‌های اخیر روزی نبوده است که اصول موفقیت را مورد مطالعه و آزمایش قرار نداده باشم.

هنگامی که شما این چنین خود را غرق در مطالعه اصول موفقیت کنید و عادت های رفتاری افراد فوق موفق را مورد مطالعه قرار دهید، اصولی که برای دیگران مبهم و قابل درک نیست برایتان شفاف واضح و شفاف می شوند. هنگامی که حقایق را مورد مطالعه قرار می دهید دیگر توسط تبلیغات دروغین تحت تاثیر قرار نمی گیرید، تبلیغاتی که حاکی از دستیابی به تناسب اندام، زیبایی و رفاه و آسایش در عرض چند هفته هستند. به چنان سطح هوشیاری دست می یابید که دیگر هیچ کس نمی تواند شما را با تبلیغات دروغین تحت تاثیر قرار دهد.
در این کتاب تا جای ممکن اصول را به صورت خلاصه بیان کرده ام و از زیاده گویی پرهیز کرده ام. هر آنچه که واقعاً موثر و کارساز است مطرح شده است. قانونی که از طریق آن می‌توانید به هر آنچه که می خواهید در زندگی تان دست یابید به صورت کامل آورده شده است. آن قانون اثر مرکب است.

بگذارید در مقدمه به شما اخطاری دهم :

 

دستیابی به موفقیت پایدار، امری مشکل است.رسیدن به این مهم بسیار سخت و در عین حال زمانبر و خسته کننده است.

 

ثروتمند شدن و تبدیل شدن به فردی در سطح جهانی در رشته خودتان کاری بسیار زمانبر و سخت است. اگر به دنبال موفقیت یک شبه هستید همین حالا از خیر خواندن این کتاب بگذرید و تلویزیون را روشن کنید تا ذهن شما را با تبلیغات جذاب و دروغین پر کند.

در پایان این مقدمه باید به شما بگویم که برای دستیابی به موفقیت به اطلاعات زیادی احتیاج ندارید، بلکه شما به یک برنامه عملی احتیاج دارید. باید عادت ها و رفتارهای جدیدی را در خود به وجود آورید. باید عادت های مخرب گذشته را کنار بگذارید، عادت هایی که سال هاست شما را از دست یابی به موفقیت بازداشته اند. رسیدن به موفقیت امری پیچیده نیست، بلکه تبعیت از اصول ساده و در عین حال موثر است.

با شروع مطالعه این کتاب به آن برنامه عملی که برای موفقیت احتیاج دارید پی خواهید برد. این کتاب مجموعه ای است از بهترین آموزه هایی که تا به حال دیده ام، شنیده ام و مطالعه کرده ام.

اگر آماده اید، بیایید شروع کنیم…

فصل اول: اثر مرکب چیست؟

ابتدا بیایید تعریفی برای مفهوم اثر مرکب داشته باشیم: بر طبق اثر مرکب شما می توانید با انجام دادن کارهایی به ظاهر کوچک و ایجاد تغییراتی جزئی، در طولانی مدت، به نتایجی بزرگ دست یابید. نکته بسیار مهمی که در این فرآیند وجود دارد این است که نتایجی که به دست می آورید خیلی بزرگ است اما گام هایی که هربار برمی دارید، اصلاً به چشم نمی آید.می توانید از این فرآیند برای دستیابی به تناسب اندام و یا بهبود وضعیت مالی و یا حتی بهبود در روابط تان استفاده کنید. جالب اینجاست که گام هایی که باید برای بهبود این شرایط بردارید آن قدر کوچک است که اصلاً به حساب نمی آیند. به همین دلیل اکثر افراد فریب ظاهر ساده اثرمرکب را می خورند و می گویند: این تغییرات بسیار کوچک است و منجر به نتیجه ای بزرگ و آنی نمی شود پس چرا باید به خود زحمت بدهم؟ آنها بعد از هشت روز دویدن دست از ورزش می کشند زیرا وزن شان تغییری نکرده است. بعد از شش ماه تمرین پیانو، آن را رها می کنند. چون بجز نواختن یک آهنگ ساده، مهارت دیگری به دست نیاورده اند. یا بعد از پرداخت چند سال پرداخت بیمه، دیگر بیمه را پرداخت نمی کنند زیرا فکر می کنند با پول نقدشان کارهای بهتری می توانند انجام دهند.اما آنها از یک چیز آگاهی ندارند و آن این است که این گام ها و تغییرات به ظاهر ناچیز، در طولانی مدت نتایج بزرگی را به ارمغان می آورند.

فصل دوم: اهمیت انتخاب‌های شما

همه ی ما هنگام ورود به این دنیا دارای ویژگی های مشابه ای هستیم: برهنه، ترسان و بیسواد. بعد از پا گذاشتن به این کره خاکی زندگی ما را انتخاب های ما تشکیل می دهند. انتخاب‌های ما می توانند بهترین دوست ما باشند، اما اگر مراقب نباشیم همین انتخاب ها می توانند به بدترین دشمن ما تبدیل شوند. می توانند ما را به خواسته ها و اهدافمان برسانند و یا اینکه ما را فرسنگ ها از مقصدمان دور بیندازند. کمی درباره این موضوع بیندیشید. هر جایگاهی که در حال حاضر در آن قرار دارید به یک انتخاب شما در گذشته وابسته است. به عبارت دیگر تمام دستاوردهای شما به انتخاب های شما در گذشته وابسته هستند. هر انتخاب جدید منجر به رفتاری جدید می شود و این رفتار در طولانی مدت به عادت تبدیل می شود. اگر مراقب نباشید و انتخاب بدی کنید بدون شک شرایط به نفعتان جلو نمی رود و اگر هم اصلاً انتخابی نکنید در حقیقت انتخاب کرده اید که هر آنچه بر سر راه تان بیاید، می پذیرید.

فصل سوم: قدرت عادت ها

روزی آموزگاری خردمند با شاگرد خود در جنگل قدم می زد. هنگامی که به کنار نهالی کوچک رسیدند به شاگرد گفت: این نهال را از خاک بیرون بکش. شاگرد به راحتی نهال را از خاک بیرون کشید. سپس آموزگار شاگرد را پیش نهالی کمی بزرگتر برد و از او خواست نهال را از خاک بیرون بکشد. این بار شاگرد برای بیرون کشیدن نهال کمی به زحمت افتاد اما در نهایت آن را بیرون کشید. سپس آموزگار خردمند به درخت بلوطی اشاره کرد و از پسرک خواست که آن را بیرون بکشد. پسرک که برای نهال قبلی که خیلی کوچکتر بود به زحمت زیادی افتاده بود بدون معطلی پاسخ داد: “متاسفم، اما این درخت بلوط بسیار تناور است و نمی توانم آن را از خاک بیرون بکشم.” آموزگار گفت: پسرم، تو هم اکنون درس مهمی را فرا گرفتی. در زندگی هر چه عادتی قدیمی‌تر شود، در وجودت بیشتر ریشه می کند و ترک کردن آن عادت سخت تر می شود و بعضی از عادت ها هستند که انقدر عمیق هستند که حتی جرات نمی کنی آنها را ترک کنی.

فصل چهارم: دستیابی به تکانش

در این فصل قصد دارم شما را با یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسانی همانند بیل گیتس، استیو جابز، ریچارد برانسون، مایکل جردن، مایکل فلپس و خیلی از افراد فوق موفق جهان، آشنا کنم. بله در این فصل می خواهم شما را با تکانش بزرگ آشنا کنم. دستیابی به تکانش یکی از مهمترین عوامل موفقیت افراد فوق موفق است. تکانش چیزی نیست که بتوانید آن را ببینید، اما هنگامی که به آن دست می یابید خودتان متوجه اش می شوید. تکانش از چنان قدرتی برخوردار است که می تواند ناگهان شما را به بالاترین سطح موفقیت پرتاب کند. هنگامی که به تکانش دست می یابید، تقریباً هیچ کس توان رقابت با شما را ندارد. ایده تکانش مرا بسیار هیجان زده می کند، این ایده بسیار مهم است. اگر ایده های مطرح شده در این فصل را خوب یاد بگیرید، نتایج و دستاوردهای شما هزار برابر خواهد شد!

فصل پنجم: اهمیت تاثیرات محیطی

در این فصل می خواهیم درباره تاثیری که محیط می تواند در زندگی شما داشته باشد صحبت کنیم. عوامل محیطی معمولاً نامحسوس هستند و در اکثر موارد بدون اینکه فرد متوجه باشد، مسیر او به سمت اهدافش را کاملاً تغییر می دهند. اگر می خواهید بدون هیچگونه انحرافی به سمت اهدافتان پیش بروید باید این تاثیرات محیطی را بشناسید و آنها را کنترل کنید. شما به طور کلی تحت تاثیر ۳ عامل خارجی هستید: اول ورودی های ذهن (هر آنچه می بینید و می شنوید)، دوم افرادی که با آنها در ارتباط هستید و با آنها وقت می گذرانید و سوم محیط زندگی تان.

فصل ششم: شتاب بخشیدن به فرآیند اثر مرکب

در این فصل می خواهم با شما درباره لحظات مهم و سرنوشت ساز صحبت کنم، لحظاتی که اگر در آن مواقع تسلیم نشوید و به هدف خود تمرکز کنید باعث فعال شدن اثر مرکب می‌شوید. اگر شما با پشتکار و بی وقفه در حال رشد و تمرین هستید بدانید که به زودی با یکی از این لحظات مهم برخورد می کنید. این لحظات مهم هستند که خود واقعی تان را به شما نشان می دهند.

اشد برای بعد؛ از فردا…نه از شنبه! اگر جیب‌هایمان را خوب بگردیم، می‌توانیم مُشتی از این بهانه‌های دانه درشت را پیدا کنیم. وعده‌های سرخرمنی که شاید هیچ‌وقت به واقعیت تبدیل نشوند؛ رویاهایی که تا اندازه یک آه سوزناک سقوط می‌کنند و اهدافی که بیشتر به سراب شبیه هستند تا یک چیز دست‌یافتنی. اما چرا این‌گونه است؟ آیا آرزوهای ما بیش از اندازه بزرگ هستند یا رویکردمان اشتباه است؟ «دارن هاردی» در کتاب «اثر مرکب»، پاسخ‌ها و راهکارهای جالبی را به افراد سرگردان و خسته از مسیرهای بی‌انتها ارائه می‌دهد. در این بخش از خانه سرمایه می‌توانید خلاصه‌ای دست‌چین‌شده از کتاب ارزشمند (The Compound Effect) را بخوانید. با ما همراه باشید.
با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

با تفاوت بین موفقیت‌های سطحی و عمیق آشنا می‌شویم.
روش «آهسته و پیوسته» اقدام کردن را یاد می‌گیریم.
چند نکته کاربردی در مورد انجام آهسته و پیوسته کارها می‌آموزیم.
با روش «تقلب آرنولد شوارتزنگر» و تاثیر آن در عبور از محدودیت‌های ذهنی آشنا می‌شویم.

چه کسی کتاب اثر مرکب را نوشته است؟

«دارن هاردی» (Darren Hardy) نویسنده کتاب «اثر مرکب» (The Compound Effect) و دو کتاب دیگر با نام‌های (Living Your Best Year Ever) و (The Entrepreneur Roller Coaster) است که در ایران با نام‌های مختلفی همچون «امسال تکرار نخواهد شد» و «‌قطار سرعت به سوی ثروت» ترجمه شده‌اند. علاوه‌براین، او به عنوان مشاور و سخنران نیز فعالیت می‌کند. اثر مرکب، اولین کتاب او است که نکته‌هایی جالب، ساده، کوچک و قابل اجرا را برای رسیدن به موفقیت در بردارد.
به دنبال پیشرفت‌های واقعی و عمیق باشید

این روزها همه به دنبال سرعت هستند. همه می‌خواهند سریع‌تر پولدار شوند، سریع‌تر ترفیع بگیرند و زودتر موفق شوند. اما در حقیقت، آن چیزی که نتیجه‌های مثبت و لذت‌بخش‌تری را ایجاد می‌کند، تغییراتی است که در بلند مدت انجام می‌شوند. در این عصر «بدو بدو!» ما فست فود می‌خوریم چون آشپزی خیلی زمان می‌برد، رژیم غذایی فشرده‌ای را اجرا می‌کنیم تا ۱۰ کیلو در هفته وزن کم کنیم و اگر در عرض یک سال ترفیع نگیریم، بی‌قرار می‌شویم. انتظار نتایج لحظه‌ای، چیزهای زیادی را خراب می‌کند. مثلا وقتی نتوانیم آن ۱۰ کیلو در هفته را کم کنیم، احساس سرخوردگی و ناامیدی وجودمان را دربرمی‌گیرد. حتی کم‌کم ممکن است فکر کنیم که هیچ‌وقت نمی‌توانیم کاری را تمام کنیم. شما باید آرام آرام قدم بردارید. زیرا اقدامات مثبت و کوچک روزانه، راز موفقیت بلندمدت هستند. فردی به نام «اسکات» سعی کرد با قدم‌های آهسته، زندگی خود را تغییر دهد. یکی از اهدافش، کاهش وزن بود. او به جای اینکه با تعیین هدفی مثل کاهش ۱۰ کیلوگرم در یک هفته، خودش را تحت فشار بگذارد، هر روز به اندازه ۱۲۵ کالری از حجم غذای روزانه‌اش را کم کرد. علاوه بر این او فاصله خانه تا محل کارش را پیاده‌روی می‌کرد و در طول مسیر به پادکست‌های انگیزشی گوش می‌داد. با انجام پیوسته این کار، اسکات توانست در عرض ۳۱ ماه، ۱۵ کیلو وزن کم کند. گذشته از این‌ها بهبود راندمان کاری‌اش باعث شد که او ترفیع و افزایش حقوق هم بگیرد.
اثر مرکب، یعنی بدانیم هر تصمیمی که می‌گیریم، سرنوشت ما را می‌سازد و موفقیت، نتیجه دنبال کردن عملکردهای با ثبات و پیوسته است. حتی وقتی به اهدافتان می‌رسید، باید نظمتان را حفظ کنید تا از آن هدف جلوتر بروید؛ آرام و پیوسته. حتما شما هم رستوران‌هایی را دیده‌اید که بعد از مشهور شدن، دیگر اهمیت چندانی به مشتری‌هایشان نمی‌دهند. منوهایشان تکراری می‌شود و روند کارشان افت پیدا می‌کند. یادتان باشد، شما باید کاری کنید که همیشه نتایج مثبت پیوسته‌ای را به دنبال داشته باشد. نمی‌توان نام نتیجه‌های موقتی و کوتاه مدت را موفقیت گذاشت. حالا پرسش درست این است که رمز موفقیت پایدار چیست؟
چطور می‌توان کاری کرد که گام‌های بعدی در مسیر موفقیت به اندازه گام اول، پرشور و هیجان باشند؟ خب، شاید بد نباشد که از گام‌های کوچک، آهسته و پیوسته استفاده کنید. اگر به انجام رفتارهای کوچک و سالم خود پایبند باشید، دیگران هم به آن رفتارها عادت می‌کنند و شما را راحت‌تر می‌پذیرند. چه بسا خودشان هم تحت تاثیر این رفتار شما قرار بگیرند و آنها هم آن کار را تکرار کنند. با ادامه این روند، تصمیم‌های بهتری برای زندگی‌تان خواهید گرفت و حس خواهید کرد که کسی نمی‌تواند جلویتان را بگیرد! انجام کارها به صورت آهسته اما پیوسته، قدرتمندترین نیروی محرکه موفقیت است. «مایکل فلپس» شناگر را در نظر بگیرید. مربی او در طول ۱۲ سال تنها یک‌بار اجازه داد که تمرینش را زودتر تمام کند و برود. تمام این تمرین‌ها در کنار هم باعث شدند تا او هشت مدال طلای المپیک را ببرد.
نیروی انجام آهسته و پیوسته، تنها زمانی فعال می‌شود که شما شتاب خود را در طول یک دوره زمانی طولانی حفظ کنید. بنابراین باید آن کار را در قالب یک برنامه به اجرا درآورید. در ضمن، واقع‌گرا باشید و سعی نکنید همه کارها را در زمان کوتاهی انجام دهید. در عوض، با شروعی کوچک، کار را پیش ببرید. پس فکر روزانه دو ساعت ورزش در باشگاه را فراموش کنید! بهترین کار این است که سه روز در هفته، روزانه یک ساعت ورزش کنید و به آن بچسبید. چیزی که باعث حفظ شتاب شما می‌شود، افزایش مدت زمان انجام آن کار نیست، بلکه انجام پیوسته آن است. شاید برای حفظ این روند مجبور شوید که برخی از کارها را حذف کرده یا ملاقات با برخی افراد را محدود کنید.
یکی از اقدام‌های مهمی که می‌تواند به حفظ این برنامه روتین کمک کند، دور کردن خودتان از شرایط تنش‌زا است. مثلا می‌توانید به جای گوش کردن به اخبار که سرشار از تاثیرهای منفی است، به آهنگ‌ها یا پادکست‌های انگیزشی گوش دهید؛ یا به جای ملاقات با افرادی که مدام غرولند می‌کنند با کسانی صحبت کنید که سرشار از انرژی و انگیزه هستند. به این ترتیب، شما هم می‌توانید انرژی خود را حفظ کرده و در مسیری که برای خودتان طراحی کرده‌اید قدم بگذارید.
محدودیت‌های شخصی، یکی از مواردی است که شاید در طول این مسیر با آن برخورد کنید. مسئله این است که آیا تسلیم می‌شوید یا دیوار را می‌شکنید؟ دیوار نظم و روال روزمره، همان فاصله بین خود سابق شما و خود قوی‌تر و بهتر شما است. خواهید دید که عادت‌های جدیدتان دست به دست هم می‌دهند و شما را به انسان موفق‌تری تبدیل خواهند کرد. پس وقتی به نقطه انتهایی یا همان مرز توانتان در موفقیت می‌رسید به جای متوقف شدن، از آن حد عبور کنید تا سریع‌تر و بزرگ‌تر به موفقیت برسید. «اصل تقلب» (The Cheating Principle) معروف «آرنولد شوارتزنگر» (Arnold Schwarzenegger) را برای تمرین وزنه‌برداری به یاد دارید؟ او باور داشت که وقتی شما به بیشترین تعداد وزنه‌های خود می‌رسید می‌توانید کمی پشتتان را خم کنید و با کمک گرفتن از سایر عضلاتتان تکرارهای بیشتری را انجام دهید. به همین ترتیب، عبور از محدودیت‌هایی که برای خودتان در نظر گرفته‌اید شما را قوی‌تر خواهد کرد. همیشه کمی بیشتر، کمی جلوتر و کمی قوی‌تر شدن شما را به سمت موفقیت‌هایی که به نظر دست نیافتنی هستند سوق می‌دهد.
پیام اصلی نویسنده در کتاب اثر مرکب چه بود؟

بیایید پیام‌های کتاب اثر مرکب را در قالب چند نکته ساده با هم مرور کنیم:

ما مسئول واقعی زندگی خودمان هستیم. پیروزی و شکست‌هایمان تنها به خودمان مربوط هستند نه دیگران.
برداشتن قدم‌های کوچک، دنبال کردن یک برنامه و پیوسته انجام دادن آن قدم‌های کوچک باعث می‌شود تا به موفقیت برسیم.
خارج شدن از مرزهای ذهنی و عبور از آنها باعث می‌شود تا با ظرفیت‌های ناشناخته درونمان آشنا شویم.

نام کتاب: اثر مرکب
نویسنده: دارن هاردی
مترجم: روزبه ملک زاده (مدیر مسئول رویال مایند)
تعداد صفحات: ۱۵۸

فهرست:
-فصل اول: اثر مرکب چیست؟
-فصل دوم: اهمیت انتخاب‌های شما
-فصل سوم: قدرت عادت ها
-فصل چهارم: دستیابی به تکانش
-فصل پنجم: اهمیت تاثیرات محیطی
-فصل ششم: شتاب بخشیدن به فرآیند اثر مرکب

– دفترچه تمرین شماره۱: یافتن ارزش های اصلی
– دفترچه تمرین شماره ۲: اصول هدف گذاری پیشرفته
– دفترچه تمرین شماره ۳: فرم ارزیابی عادت های رفتاری + جدول ثبت ریتم عادت‌ها

خلاصه کتاب اثر مرکب

خلاصه کتاب اثر مرکب «انتخاب‌های شما تنها زمانی معنی دار است که آنها را به دلخواه به رؤیاهای خود متصل کنید. انتخاب‌های شایسته و انگیزشی، همان‌هایی هستند که شما به عنوان هدف خود و هسته اصلی زندگی خود در بالاترین ارزش‌های خود تعین می‌کنید. شما باید چیزی را بخواهید و می‌دانید که چرا شما آن را می‌خواهید یا به راحتی می‌توانید آن از دست بدهید.» «اولین گام در جهت تغییر، آگاهی است. اگر می‌خواهید از جایی که هستید به جایی که می‌خواهید بروید، باید با درک انتخاب‌هایی که شما را از مقصد مورد نظر خود دور می‌کنند، شروع کنید.» «فرمول کامل برای به دست آوردن خوش شانسی: آماده‌سازی (رشد شخصی) + نگرش (باور / ذهنیت) + فرصت (چیز خوبی که راه را هموار می‌کند) + اقدام (انجام کاری در مورد نظر) = شانس» «ما همه می‌توانیم انتخاب‌های بسیار خوبی داشته باشیم. ما می‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم. این در توانایی ماست که همه چیز را تغییر دهیم. به جای اینکه غرق در گذشته شویم، باید دوباره انرژی خود را جمع کنیم، می‌توانیم از تجربیات گذشته برای حرکت‌های مثبت و سازنده استفاده کنیم.» برای ایجاد تغییر، ما نیاز به این داریم که عادات و رفتار خوب را ایجاد کنیم، که در کتاب از آن به عنوان تکانش یاد می شود. تکانش بدین معنی که با ریتم منظم و دائمی و ثبات قدم همراه باشید. حرکت های افراطی و تفریطی، موضع های عجله ای و جوگیر شدن و عدم ریتم مناسب موجب خواهد شد که ثبات قدم نداشته باشیم و حتی شاید از مسیر اصلی دور شویم و تکانش ما با لرزه های فراوان و یا حتی سکون و سکوت مواجه شود. واقعیت رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود اینجا پدیدار می گردد و باید همیشه بدانیم هیچ چیز مثل عدم ثبات قدم و نداشتن ریتم مناسب در زمان تغییر، نمی تواند تکانش را با مشکل مواجه کند! متن بالا شاید بهترین خلاصه ای باشد که می شود از کتاب نوشت!

 

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.