ایرانی توانمند
Business is booming.

رمزگشایی سامانه پایش اراضی

تحلیل و پردازش داده‌های ماهواره‌ای با استفاده از «سامانه پایش اراضی» آغاز شد.

13

رمزگشایی سامانه پایش اراضی از تخلفات اراضی ایران

تحلیل و پردازش داده‌های ماهواره‌ای با استفاده از «سامانه پایش اراضی» آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه پایش اراضی به عنوان یکی از دو بخش اصلی سامانه «پنجره واحد مدیریت زمین» با رصدکردن استان‌های اصفهان، البرز، قزوین و زنجان در حالی کار خود را آغاز کرد که ماموریت ویژه‌ی جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و حفظ جنگل‌ها و مراتع را دنبال می‌کند.

ساز و کار فعالیت سامانه پایش اراضی که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ایجاد و راه‌اندازی شده، به گونه‌ای طرح‌ریزی شده است که با تکیه بر فناوری‌های نوین و ظرفیت‌های بومی کشور و با تعیین مختصات زمین، اقدام به دریافت تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای می‌کند و ضمن تحلیل و پردازش اطلاعات دریافتی و مقایسه آنها با یکدیگر در بازه‌های زمانی مشخص، به بررسی وضعیت اراضی کشور می‌پردازد.

ذینفعان سامانه پایش اراضی را طیف قابل توجهی از دستگاه‌هایی تشکیل می‌دهند که به نوعی تکلیف قانونی برای حفظ، نگهداری و مدیریت اراضی کشور به عهده آنها گذاشته شده است که در این خصوص می‌توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امور اراضی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اشاره کرد.

سامانه پایش اراضی را می‎‌توان نقطه عطف و به عبارتی فصل جدیدی در استفاده از فناوری‌های نوین به منظور مقابله با پدیده زمین‌خواری دانست.

سامانه‌ای که امکانی را برای متولیان این مهم در کشور فراهم می‌کند تا بتوانند از ناکارآمدی ابزارهای سنتی و روش‌های میدانی رصد اراضی کشور عبور کنند و با تکیه بر به روزترین ابزارهای ماهواره‌ای به صیانت از زمین‌های کشاورزی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی بپردازند. سامانه پایش اراضی، سه خروجی متفاوت در مقایسه با آنچه که پیشتر در این حوزه صورت می‌گرفت را دنبال می‌کند که به طور اختصار به آن می‌پردازیم.

• رمزگشایی سامانه از دیوارهای بلند زمین‌خواران

یکی از معضلات همیشگی نیروهای متولی حفاظت از اراضی کشاورزی، عدم اطلاع از وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز در پشت دیوارهای باغ‌ها و مزارع محصور بوده است. در این روش زمین‌خواری، سودجویان ابتدا به بهانه جلوگیری از هجوم حیوانات یا سارقان به مزارع و باغات خود، اقدام به دریافت مجوز احداث دیوار و حصار می‌نمایند.

در مرحله بعدی، زمین‌های مخفی شده در پشت دیوارها را مورد تخریب قرار داده و ساخت و ساز را آغاز می‌کنند. اما با راه‌اندازی سامانه پایش اراضی کشور، زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی به صورت مستمر و از فضای آسمان توسط ماهواره‌ها رصد شده و هر گونه تغییر نظیر دیوارکشی، گودبرداری، پی‌کنی، احداث بنا، قطع درختان باغی و جنگلی و احداث استخر قابل شناسایی است.

• تصاویر ماهواره‌ای؛ شاهدی برای تعقیب

اراضی ملی نظیر جنگل‌ها، مراتع، کوه‌ها و سواحل دریاها به عنوان منابعی محسوب می‌شوند که استفاده از آن‌ها حق طبیعی عموم مردم محسوب می‌شود. با این وجود زمین‌خواران با جعل اسناد و مدارک مالکیت این اراضی و ادعاهای دروغین مالکیت آبا و اجدادی، اقدام به تخریب اراضی و محصور کردن آن‌ها برای استفاده شخصی خود می‌نمایند.

یکی از مصادیق بارز این موضوع، کاشت درختان چندین ساله در اراضی ملی است که در روش‌های سنتی بازدید میدانی اراضی توسط کارشناسان دادگستری و دولتی به عنوان مبنایی برای مالکیت اشخاص تلقی می‌شده است.

با فعال شدن سامانه پایش اراضی کشور، سوابق بهره‌برداری از اراضی در سنوات گذشته نیز به راحتی قابل مشاهده است و امکان جلوگیری از این ادعاهای دروغین و تصرف غیرقانونی اراضی منابع طبیعی را فراهم می‌کند.

• سامانه پایش اراضی، محیط‌بانی الکترونیکی

نیروهای گشتی از قبیل جنگلبانان، محیط‌بانان که به حفاظت و حراست از اراضی حساس و آسیب‌پذیر کشور مشغول هستند، همواره با چالش‌های متعددی برای انجام وظایف خود روبرو بوده‌اند. بخشی از این چالش‌ها شامل کمبود تجهیزات و خودرو به ویژه برای نظارت مستمر بر مناطق صعب‌العبور است و بخش دیگر محدودیت در ابزارهای شناسایی تخلف در مقابل زمین‌خوارانی است که در بیشتر موارد دارای قدرت و امکانات مناسبی جهت پوشاندن تخلفات خود و فریب دادن مأموران سازمان‌ها هستند. با فعال شدن سامانه پایش اراضی کشور، ابزارهای فناوری اطلاعات و دانش ماهواره‌ای در اختیار این نیروها قرار گرفته تا با استفاده از ظرفیت تکنولوژی نوین، امکان رصد دائمی اراضی و مقابله با افراد سودجو را داشته باشند.

• بازخوانی سامانه زمین

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارایه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه‌اندازی شده است.

ثبت و صدور مجوزهای مرتبط با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره‌برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش‌های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با حوزه زمین، اهداف چهارگانه‌ سامانه ایلند است.

به عبارت دیگر زمین، سامانه‌ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری را برای متقاضیانی فراهم می‌کند که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

سامانه زمین دارای دو زیرسامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است و هم اکنون به نشانی https://iraneland.ir/ قابل دسترس و استفاده برای کاربران است. پیش‌بینی شده است با همکاری سازمان‌های متولی حفاظت از اراضی، در سال آینده کل اراضی کشور زیر چتر حفاظتی سامانه پایش اراضی کشور قرار بگیرند.

تاسیس دومین دانشکده گردشگری کشور در دانشگاه اصفهان

شهرک‌ها و نواحی صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان‌ها ایجاد

توجه به بخش نوآورانه در تعاون به عنوان یک راهبرد اساسی

نویسنده: پریسا خسروداد

امتیاز post

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.