ایرانی توانمند
Business is booming.

سیستمهای اعلام حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی کدامند؟

1,172

سیستمهای اعلام حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی کدامند؟

با پیشرفت ابزار و وسایل، ریسک رخ دادن حوادثی مانند آتش سوزی نیز بالا رفته است. جرقه‌های الکتریکی، سهل انگاری‌های انسانی، نشت گاز و… همه می‌توانند از علل آتش سوزی در ساختمان‌ها باشند.

به همین دلیل چند سالی است که سیستم‌های اعلام حریق و دستگاه‌های کاربردی، پیشرفت فراوانی کرده اند. اما آیا هر سیستمی که در بازار موجود است، برای استفاده امن است؟ طبیعتا اینطور نیست. در ایران، سازمان آتش نشانی، تاییدیه‌هایی را به برند‌های مختلف اعطا کرده که نشان دهنده استاندارد و ایمنی دستگاه است. در ادامه به معرفی برند‌های دارای این تاییدیه برای خرید سیستم اعلام حریق می‌پردازیم.

خرید سیستم اعلام حریق

ویژگی‌های یک سیستم اعلام حریق مناسب

برای انتخاب و خرید سیستم اعلام حریق مناسب، باید به نکاتی توجه کنید تا بهترین انتخاب را برای مکان مد نظر خود داشته باشید. انتخاب بهترین سیستم اعلام حریق، بستگی به مجموعه ای از ویژگی‌ها دارد که در کنار هم، کیفیت دستگاه را مشخص می‌کنند. در ادامه به برخی از مهمترین ویژگی‌های یک سیستم اعلام حریق مناسب می‌پردازیم.

سرعت اعلام بالا

سرعت اعلام حریق، به فاصله زمانی بین رخ دادن نشانه‌های اولیه آتش سوزی، تا اعلام حریق (آژِیر، اطلاع رسانی تلفنی و…) گفته می‌شود. شرکت‌های مختلف، تمام تلاش خود را برای کاهش این فاصله به کار می‌گیرند. هرچه این زمان کوتاه تر باشد، سیستم اعلام حریق بهتر و قابل اطمینان تر خواهد بود

دقت مناسب

برای خرید سیستم اعلام حریق، باید دقت دستگاه را مد نظر قرار دهید. دقت مناسب به معنی بالا بودن دقت دستگاه نیست، بلکه باید دقت و حساسیت دستگاه، در یک تعادلی قرار داشته باشد. پایین بودن حساسیت سنسور، یقینا باعث عئم تشخیص به موقع حریق شده و بالا بودن حساسیت بیش از حد مجاز، ممکن است منجر به تشخیص نادرست حریق با رخ دادن نشانه‌هایی مشابه با آتش سوزی (مانند گرم شدن هوا!) بشود. حساسیت دستگاه، نکته ای است که در خربد دزدگیر منزل نیز از  اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سنسور‌های کاربردی

برای خرید سیستم اعلام حریق مناسب، سنسور‌های دستگاه، باید مناسب با نوع آتش سوزی باشند. برای مثال برخی از سیستم اعلام حریق بر روی سقف قرار می‌گیرند, سنسور‌های مختلفی را برای تشخیص آتش استفاده می‌کنند. اگر سقف بلند باشد و سنسور از روش حساسیت به دما اعلام حریق داشته باشد، ممکن است مدتی طول بکشد تا حریق توسط سنسور درک و اعلام شود. تعداد سنسور‌ها نیز اهمیت ویژه ای دارد.

مناسب بودن نوع سیستم با مکان مد نظر

ممکن است سیستم انتخابی ما چه هنگام خرید دزدگیر منزل و چه خرید سیستم اعلام حریق، از هر نظر مناسب باشد، کیفیت مناسبی داشته باشد و از دقت و سرعت مناسبی برخوردار باشد، اما مناسب برای مکان مد نظر شما نباشد. برای اطمینان از انتخاب درست، لازم است از یک متخصص برای تعیین خطرات محل مد نظر استفاده کنید و سپس سیستم اطفای حریق مناسب را انتخاب کنید. برای مثال در مکان‌های دارای سیستم‌های الکترونیکی، استفاده از سیستم‌های بر پایه آب، اصلا کاربردی و مناسب نیست.

خرید دزدگیر منزل

دارا بودن تاییدیه آتش نشانی

تاییدیه آتش نشانی در ایران توسط سازمان آتش نشانی شهرداری تهران به برند‌هایی داده %

۵/۵ - (۷ امتیاز)

نظرات بسته شده است.